Obserwuj w Google News

W tym kraju niezaszczepieni nauczyciele nie będą mogli uczyć. Nie dostaną też pensji

2 min. czytania
24.09.2021 12:17
Zareaguj Reakcja

Obostrzenia dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 są wprowadzane nawet w krajach, których obywatele należą do najlepiej zaszczepionych na świecie. Dotyczy to także nauczycieli, którzy bez certyfikatu covidowego nie będą mogli prowadzić lekcji z uczniami. Jak tłumaczy to izraelski resort zdrowia?

Zakaz pracy dla niezaszczepionych nauczycieli
fot. Dmitry Pistrov/Shutterstock

Na całym świecie pojawia się coraz więcej obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Nie będą oni wpuszczani do restauracji (np. w Warszawie), nie dostaną rekompensaty za kwarantannę (Niemcy), natomiast w Izraelu od października nauczyciele, którzy nie mają certyfikatów covidowych, nie będą mogli uczyć, także zdalnie. Nie dostaną też pensji.

Brak certyfikatu covidowego = zakaz pracy i brak pensji

Ministerstwo zdrowia Izraela poinstruowało dyrektorów szkół, że nauczycielom bez certyfikatów covidowych, od 3 października nie będzie wolno pracować w szkolnych pomieszczeniach i wypłacać pensji – informuje portal „Times of Israel”. Wymagane przez resort zaświadczenie, zwane w Izraelu zielonym certyfikatem, to dokument potwierdzający, że dana osoba została zaszczepiona na COVID-19, wyzdrowiała lub ma aktualny, negatywny test na koronawirusa.

Resort ogłosił, że brak zielonego certyfikatu będzie uznawany za powód nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy i nie będzie pozwalał na podjęcie zdalnego nauczania, toteż za okresy takiej absencji nauczyciele nie otrzymają honorariów. Zielony certyfikat jest wymagany w Izraelu od nauczycieli od 2 września, czyli od początku roku szkolnego. Jak dotąd osoby, które go nie posiadały, nadal jednak otrzymywały pensję – wyjaśnia portal.

Szef Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Średnich Ran Erez powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że wprawdzie popiera obowiązek posiadania certyfikatu, ale jest przeciwny odbieraniu nauczycielom możliwości zarabiania dzięki telepracy. Erez proponuje, by umożliwić mimo wszystko nauczycielom bez certyfikatu prowadzenie pewnych zajęć zdalnie, np. indywidualnych lekcji dla uczniów odbywających kwarantannę.

Niezaszczepieni uczniowie powinni być testowani na obecność koronawirusa

Rodzice wszystkich niezaszczepionych przeciw COVID-19 dzieci w Izraelu są zachęcani do przeprowadzenia w domu szybkiego i darmowego testu antygenowego.

Od 1 września wszystkie przedszkolaki i uczniowie są proszeni o przedstawienie w szkołach deklaracji rodziców, która potwierdzi, że zbadali oni w domu swoje dzieci, a wyniki wskazują, że nie są one zainfekowane. Natomiast dzieci, które otrzymały pozytywny wynik testu antygenowego, są kierowane na dodatkowy i dokładniejszy test na obecność koronawirusa metodą PCR.

Źródło: PAP