Obserwuj w Google News

Niemcy: wysokie kary dla rodziców, którzy nie szczepią dzieci

1 min. czytania
07.05.2019 10:20
Zareaguj Reakcja

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn przedstawił projekt ustawy, zgodnie z którą rodzice, którzy nie zaszczepili dzieci na odrę, mogliby zostać ukarani grzywną w wysokości 2,5 tys. euro. 

Szczepienia na odrę
fot. Shutterstock

Szczepienie przeciwko odrze będzie obowiązkowe dla wszystkich dzieci uczęszczających do żłobków i szkół, a także nauczycieli, pedagogów i personelu medycznego w szpitalach i przychodniach.

Według szacunków ministerstwa zdrowia prawo dotyczyłoby również 361 tys. nieszczepionych dzieci już uczęszczających do szkoły lub przedszkola, a także około 220 tys. dorosłych.

Do lipca 2020 r. rodzice zapisujący swoje dzieci do przedszkoli i szkół będą musieli przedstawić dowody na to, że ich dzieci zostały zaszczepione lub na to, że stan zdrowia dziecka uniemożliwia jego zaszczepienie. W przeciwnym razie dziecku grozi usunięcie z placówki, a rodzicom – grzywna. Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2022 r., jeśli przejdzie przez parlament do końca tego roku.

W Niemczech pokrycie pierwszą dawką szczepionki przeciw odrze w ostatnich latach utknęło w martwym punkcie na poziomie 93 proc., czyli poniżej poziomu 95 proc., którego wymaga Światowa Organizacja Zdrowia, jako progu bezpieczeństwa ochrony populacyjnej przed epidemią.

– Chcę zlikwidować odrę – powiedział Jens Spahn w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”.

Źródło: theguardian.com