Obserwuj w Google News

Niedzielski: "Mniej więcej 60-procentowe wzrosty zakażeń koronawirusem"

2 min. czytania
08.07.2022 12:45
Zareaguj Reakcja

W wielu krajach europejskich notuje się w ostatnich tygodniach znaczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Eksperci mówią o tym, że nadchodzi kolejna fala pandemii. Wszystko wskazuje na to, że nie ominie Polski. Minister zdrowia poinformował o 60% wzroście zakażeń koronawirusem.

Adam Niedzielski
fot. Piotr Molecki/East News

- Przez ostatnie dwa tygodnie obserwujemy mniej więcej 60-procentowe wzrosty (zakażeń SARS-CoV-2 red.). W tej chwili przez większość dni liczba przypadków raportowanych codziennie przekracza tysiąc. Wskaźnik R zwiększył się do poziomu bliskiego 1,5 – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski tuż po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i Radą ds. Covid.

Szef MZ dodał, że sytuacja epidemiczna, w jakiej teraz się znajdujemy "nakazuje przede wszystkim skoncentrować się do monitorowania hospitalizacji – to jeden z wniosków z dzisiejszej dyskusji z ekspertami".

- W tej chwili, w tym tygodniu, mamy sytuację, że przez większość dni liczba przypadków raportowanych codziennie przekracza tysiąc. Ta liczba badań jest w okolicach 6 tys. i te wzrosty, które obserwujemy z tygodnia na tydzień, doprowadziły do tego, że wskaźnik R, czyli tzw. wskaźnik reprodukcji, zwiększył się do poziomu bliskiego 1,5, a to jest jeden z najwyższych poziomów, jakie obserwowaliśmy w trakcie pandemii – powiedział Niedzielski.

Żadnych restrykcji poniżej 5 tys. hospitalizacji 

W czasie konferencji prasowej szef MZ powiedział, że obecnie jest 450 osób hospitalizowanych, a 16 osób przebywa pod respiratorami.

Wyjaśnił, że mają one nieco inny przebieg niż w poprzednich fazach epidemii. "Część tych hospitalizacji nie wynika z oceny stanu zdrowia pacjentów, który byłby upoważniający do hospitalizacji, tylko to są pacjenci w stanach lekkich, którzy przyjmują w trybach ambulatoryjnym i szpitalnym leki, które stosujemy w zakresie zwalczania COVID-19" – powiedział Niedzielski.

- Wstępnie roboczo przyjęliśmy, że poniżej 5 tys. hospitalizacji w skali kraju, nie będą podejmowane żadne kroki restrykcyjne, chyba że sytuacja będzie nakazywała szybszą reakcję – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Źródło: PP/Agata Zbieg, Szymon Zdziebłowski