Obserwuj w Google News

Naukowcy: zbliża się kolejna katastrofa. Syndrom "długiego COVID-19'' dotknie miliony

2 min. czytania
02.07.2021 09:08
Zareaguj Reakcja

Nie każdy po przechorowaniu COVID-19 wraca do zdrowia. U niektórych osób rozwija się tzw. syndrom ''długiego COVID-19''. Zdaniem naukowców syndrom ten może dotknąć wiele milionów ludzi na całym świecie, a to ''prawdopodobnie rzuci cień na system opieki zdrowotnej i ożywienie gospodarcze''. 

Eyepix/ABACA/Abaca/East News
fot. Eyepix/ABACA/Abaca/East News

Nowe badanie sugeruje, że następna "katastrofa zdrowotna" dotknie miliony ludzi cierpiących syndrom ''długiego COVID-19'', który może być odrzucany przez środowisko lekarskie.

I chociaż dokładne liczby są trudne do określenia, nowe badanie zakłada, że w samych Stanach Zjednoczonych może być nawet 15 milionów przypadków ''długiego Covidu''.

Długi COVID to kolejne zagrożenie?

Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym ''New England Journal of Medicine'' dr Steven Phillips i dr Michelle Williams napisali: że ''długi Covid'' prawdopodobnie rzuci cień na system opieki zdrowotnej i ożywienie gospodarcze.

- Chociaż dane wciąż się pojawiają, średni wiek pacjentów z ''długim Covidem'' wynosi ok. 40 lat, co oznacza, że większość jest w najlepszych latach pracy – napisali naukowcy.

Badacze zwracają uwagę, że jeśli brać pod uwagę doświadczenia z przeszłości to wielu członków społeczności medycznej będzie nie dowierzało, marginalizowało i odrzucało nowy syndrom. "Taka reakcja sprawi, że pacjenci poczują się niezrozumiani, pokrzywdzeni i niezadowoleni" - akcentują naukowcy.

Z powodu braku wsparcia ze strony środowiska medycznego pacjenci z "długim Covidem" i aktywiści utworzyli już internetowe grupy wsparcia. Jedna z takich organizacji, Body Politic COVID-19 Support Group, przyciągnęła już ponad 25 tys. członków - podaje portal News.com.

Profesor nadzwyczajna zdrowia ludności na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney, Bette Liu, przeprowadziła obszerne badanie prawie każdego pacjenta z koronawirusem w tym stanie. Odkryła, że 80 proc. osób wyzdrowiało w ciągu miesiąca, a 95 proc. do trzech miesięcy po zakażeniu. Pozostałe 5 proc. nadal odczuwało objawy nawet przez trzy miesiące po początkowej diagnozie.

Jak rozpoznać długi COVID? Na te objawy warto zwrócić uwagę

Długi covid (long covid) definiowany jest jako utrzymujące się objawy przez ponad trzy tygodnie po zakażeniu COVID-19, chorobie wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Szacuje się, że pojawia się on u jednego na trzech pacjentów z COVID-19. Nie wiadomo, czy objawy długiego covidu są spowodowane bezpośrednio przez wirusa, czy też są efektem leczenia lub stresu związanego z infekcją i pandemią.

Objawy, które mogą sugerować tzw. długi covid:

  • mgła mózgowa
  • przewlekłe zmęczenie
  • problemy ze snem
  • problemy z sercem
  • duszność
  • objawy neurologiczne
  • wysypki skórne
  • wypadanie włosów
  • utrata węchu

PRZECZYTAJ więcej na ten temat: Jak rozpoznać długi COVID? Objawy, które warto skonsultować z lekarzem

Źródło: PAP