Zamknij

Na co zmarła Elżbieta II? Podano prawdopodobną przyczynę śmierci królowej

14.09.2022 11:11

W czwartek 9 września zmarła królowa Elżbieta II. Brytyjska monarchini żyła 96-lat, ale przez całe jej życie niewiele było informacji na temat stanu jej zdrowia. Szczegóły dotyczące jej samopoczucia i ewentualnych chorób nie były przekazywane opinii publicznej. Nie ujawniono także przyczyny śmierci królowej. Jednak zdaniem obserwatorów wygląd dłoni Elżbiety II mógł w ostatnim czasie sugerować poważną chorobę.

Królowa Elżbieta II
fot. Kirsty O'Connor/Press Association/East News

Oficjalna przyczyna śmierci królowej Elżbiety II może nigdy nie zostać ujawniona. Pałac Buckingham zazwyczaj nie zdradza okoliczności, które doprowadziły do choroby lub śmierci członków rodziny królewskiej. Z oficjalnej informacji wiadomo jedynie, że 96-latka "umarła spokojnie" w zamku Balmoral w Szkocji. Nie podano jednak szczegółów. Brytyjskie media dotarły do specjalistów, którzy podali hipotetyczną przyczynę śmierci królowej.

Prawdopodobna przyczyna śmierci królowej. Na co zmarła Elżbieta II?

Lekarz rodzinny Ginni Mansberg powiedziała w rozmowie z News Corp, że królowa mogła chorować na tzw. zespół geriatryczny, cyli choroby i dolegliwości związane z procesem starzenia się organizmu. Zdaniem dr Mansberg przyczyną śmierci monarchini mogła być mieszanka objawów zamiast jednej konkretnej choroby. Mansberg zauważyła, że w ostatnim czasie królowa znacznie schudła, poruszała się z pomocą laski i miała zgarbioną postawę, co wskazywało na to, że jej stan zdrowia się pogarszał. Tego typu objawy, zdaniem lekarki odpowiadają podeszłemu wiekowi i są związane z osteoporozą.

Brytyjska królowa Elżbieta II była ostatnio widziana publicznie 6 września, gdy przyjęła na zamku Balmoral nową premier Liz Truss. Wtedy wykonano też ostatnie zdjęcia królowej. Ta fotografia budzi obecnie ogromne kontrowersje, ponieważ widać na niej wyraźnie, że dłonie monarchini mają siną, niemal fioletową barwę. W rozmowie z Daily Mail dr Deb Cohen-Jones powiedziała, że może to być oznaką choroby naczyń obwodowych.

- To zaburzenie krążenia krwi, które powoduje zwężenie, blokowanie lub skurcz naczyń krwionośnych - wyjaśniała australijska lekarka. - Czasami może to prowadzić do niewydolności serca. Jeśli krążenie obwodowe jest tak słabe, narządy nie otrzymują odpowiedniego dopływu krwi. Może to też prowadzić do niewydolności wielonarządowej - dodała.

Zdaniem dr Deb Cohen-Jones marmurkowe dłonie królowej były oznaką tego, że serce nie było już w stanie skutecznie pompować krwi. - Ciśnienie krwi powoli spada, a przepływ krwi w całym ciele spowalnia, powodując, że kończyny stają się zimne w dotyku - dodała. 

Według ekspertów przyczyną nagłej śmierci związaną z niewydolnością krążenia mógł być np. zawał serca lub udar mózgu.

Źródło: nzherald.co.nz, dailymail.co.uk