Zamknij

Matka zasnęła podczas karmienia. Nie żyje niemowlę

27.09.2021 10:00

Do tragedii doszło 10 września we wsi Dubiny na Podlasiu. Według informacji „Gazety Współczesnej” o 7 nad ranem policja otrzymała zgłoszenie o śmierci dwumiesięcznego niemowlęcia. Prokuratura bada okoliczności dramatycznego wydarzenia.

Matka zasnęła podczas karmienia. Nie żyje niemowlę
fot. EastNews

Jak ustalili śledczy, w noc poprzedzającą zgłoszenie kobieta karmiła dziecko, leżąc razem z nim w łóżku. Obudziła się nad ranem i zauważyła, że niemowlę nie oddycha. Dziecko leżało razem z nią, przykryte kocem, a w ustach trzymało pierś. Na miejsce wysłano karetkę pogotowia. Ratownicy potwierdzili śmierć dziecka. Tego samego dnia prokuratura rozpoczęła śledztwo. Pod uwagę brane są różne przyczyny śmierci dziecka.

Nagła śmierć niemowlęcia: dwa możliwe scenariusze

Śledztwo prokuratury toczy się w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci.  Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Śledczy biorą pod uwagę dwa możliwe scenariusze: śmierć łóżeczkową oraz przypadkowe uduszenie. Według informacji udzielonych przez matkę dziecka niemowlę było zdrowe, natomiast sekcja zwłok nie wykazała urazów ani zmian chorobowych, które mogłyby być przyczyną śmierci niemowlęcia.

Jak mówi Jan Andrejczuk, Prokurator Rejonowy w Hajnówce – W oparciu o przeprowadzoną sekcję zwłok, biegli nie byli w stanie wypowiedzieć się co do bezpośredniej przyczyny zgonu niemowlęcia. Zawnioskowali o przeprowadzenie dodatkowych badań z zakresu histopatologii, czyli tkanek – dodaje prokurator.

Wyniki badań powinny być znane w ciągu trzech miesięcy. Wtedy poznamy przyczynę śmierci dwumiesięcznego dziecka. Śmierć łóżeczkowa, czyli zespół nagłego zgonu niemowląt to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci w pierwszym roku życia. Niemowlę popada w bezdech, co prowadzi do zatrzymania akcji serca.

Źródło: wspolczesna.pl