Oceń
W Polsce nadal obowiązuje wiele zasad i ograniczeń związanych z koronawirusem. Część z nich przedłużono do końca listopada 2021 r., a inne obowiązują do odwołania – wynika z informacji zamieszczonych w serwisie gov.pl. Obostrzenia może egzekwować nie tylko policja, ale także straż miejska. Podstawę prawną tych przepisów stanowi kilkanaście rozporządzeń prezesa Rady Ministrów. Spróbujmy to usystematyzować.
Maseczki są konieczne w przestrzeniach zamkniętych
Do zasłaniania nosa i usta można używać tylko maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone. Maseczkę należy nosić m.in.:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu,
- w salonie masażu i tatuażu,
- w kościele
- w szkole i na uczelni,
- w urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej (sądy, instytucje kultury, banki, poczta itp.).
Maseczki nie trzeba nosić na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.
Zachowanie dystansu między ludźmi
Obowiązuje utrzymanie co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są m.in. rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 lat), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności i osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Limit i dystans podczas zgromadzeń publicznych
Zgromadzenia są dopuszczone, może w nich jednak uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.
Limity osób w kinach, teatrach, muzeach, bibliotekach
Obostrzenia dotyczące życia kulturalnego:
- w muzeach i galeriach sztuki obowiązuje limit osób – 1 os. na 10 m kw.
- kina mogą być obłożone maksymalnie w 75 proc.
- teatry, opery, filharmonie działające w pomieszczeniach – maks. 75 proc. obłożenia. Obowiązuje zachowanie odległości 1,5 m między widzami lub słuchaczami. Nie więcej niż jedna osoba może przebywać na 10 mkw. powierzchni.
- teatry, opery, filharmonie funkcjonujące na świeżym powietrzu mogą być obłożone maksymalnie w 75 proc., zachowany musi być też półtorametrowy dystans między widzami lub słuchaczami. W wydarzeniu może wziąć udział nie więcej niż 250 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
- w bibliotekach może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 10 mkw. powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Maseczka jest obowiązkowa.
Obostrzenia w transporcie publicznym
W środkach transportu publicznego może podróżować w tym samym czasie nie więcej osób niż 100 proc. obłożenia. Pasażerowie muszą mieć maseczki.
Limity osób i dystans podczas imprez i w lokalach
Obostrzenia nie zostały zdjęte także w restauracjach, klubach i podczas różnych wydarzeń, także towarzyskich.
- Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia mogą funkcjonować w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit – maks. 150 osób. Nie dotyczy on osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
- Lokale gastronomiczne mogą być obłożone w maks. 75 proc. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi, odległość między nimi musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
- W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – maks. 75 proc. obłożenia. Rekomendowane jest też odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.
- W weselach, komuniach, konsolacjach i innych uroczystościach okolicznościowych obowiązuje limit 150 osób (niezależnie czy odbywają się one wewnątrz, czy na zewnątrz), a także dystans między stolikami (zajęty może być co drugi, odległość między nimi musi wynosić 1,5 m – chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
- W siłowniach, klubach fitness, solariach obwiązuje limit osób – maks. jedna osoba na 10 m kw. Baseny, aquaparki i obiekty sportowe mogą być obłożone w 75 proc.
- Publiczności udostępnia się nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc dla niej przewidzianych.
- Podczas zajęć i wydarzeń sportowych, poza obiektami sportowymi obowiązuje limit do 500 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Szczegółowe wytyczne dotyczą także osób przebywających w sanatoriach, a także podczas wydarzeń, takich jak koncerty, widowiska cyrkowe, imprezy organizowane przez ośrodki kultury i świetlice, odbywające się w przestrzeniach zamkniętych i otwartych.
Źródło: PAP / gov.pl
Oceń artykuł