Zamknij

David Beckham walczy z malarią i... rojem komarów. Nietypowa kampania

Monika Piorun
09.02.2018 15:36

Jakie zwierzę jest najbardziej śmiercionośne na Ziemi? Małe, brzęczące komary nie mają sobie równych, jeśli chodzi o statystyki zgonów z powodu chorób, które przenoszą. Trzy czwarte zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia spowodowanych jest przez malarię. O zwiększenie świadomości na temat tej choroby apeluje David Beckham.

Malaria Must Die/YouTube.com
fot. ---

Nawet w Polsce co pół roku ktoś umiera na malarię

Myślisz, że problem z malarią jest tylko gdzieś hen, hen daleko, w Afryce, w krajach Trzeciego Świata lub gdzieś, gdzie jest naprawdę gorąco? Niestety jesteś w błędzie. Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie przekonują, że co roku około 30 tys. osób z tzw. „rejonów niemalarycznych” przywozi tę chorobę z egzotycznych wakacji. Aż połowę z nich stanowią Europejczycy. Głównie młodzi i wykształceni ludzie decydujący się na eskapady w miejsca, gdzie narażeni są na ukąszenie komarów przenoszących groźne pasożyty. Nawet w takim kraju jak Polska średnio co 6 miesięcy dochodzi do zgonu z powodu malarii.

Zobacz także

Malaria (zimnica) to najczęstsza na świecie choroba zakaźna. Każdego roku diagnozuje się ją u 220 mln osób, doprowadza do śmierci aż pół miliona ludzi rocznie. W największym stopniu dotyczy to dzieci (głównie z Afryki). Choroba przenoszona jest przez komary z rodzaju Anopheles. Poza terenami tropikalnymi zachorowania na malarię spotykane są głównie u osób powracających z tych rejonów oraz sporadycznie w pobliżu lotnisk i portów, gdzie owady mogą przedostać się podczas transportu.

Co 2 minuty na świecie malaria zabija jedno dziecko

Według oficjalnych danych malaria powoduje trzy czwarte zgonów wśród maluchów poniżej 5. roku życia. Szacuje się, że co 2 minuty na świecie malaria powoduje zgon jakiegoś dziecka. Jak temu zapobiec?

Organizacja „Malaria No More”, której założycielem jest znany piłkarz David Beckham, rozpoczęła właśnie międzynarodową kampanię, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tej groźnej choroby. Twórcy spotu „Malaria must die” (Ridley Scott i agencja R/GA Creative) wpadli na nietypowy pomysł na zwrócenie uwagi na problem malarii. W tym celu zamknęli sportowca w pomieszczeniu ze szkła i wpuścili do niego... rój komarów. Zobaczcie, co z tego wyszło!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

— Albo pozwolimy, by malaria zabijała co roku pół miliona ludzi na świecie, albo będziemy pokoleniem, które skończy z nią na dobre. Malaria musi umrzeć — przekonuje David Beckham. Piłkarz chce wziąć udział w zaplanowanym na kwiecień spotkaniu szefów rządów Wspólnoty Brytyjskiej, by rozpocząć działanie zmierzające do tego, by ograniczyć skalę zgonów z powodu malarii na świecie.

Zobacz także

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π