Młodzi lekarze będą musieli odpracowywać studia medyczne w Polsce?

Monika Piorun
12.09.2017 11:56

Jak zmusić młodych lekarzy do tego, by zamiast wyjeżdżać za granicę i zarabiać spore pieniądze na Zachodzie zostać w kraju i uzupełniać braki kadrowe w polskich szpitalach. Ministerstwo Rozwoju chce, by początkujący medycy mieli obowiązek podejmowania pracy w krajowych placówkach medycznych. Koniec z masową emigracją służby zdrowia?

Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Choć pomysł wprowadzenia przepisów nakazujących osobom kończącym studia medyczne w Polsce podjęcia pracy w szpitalach terenie kraju pojawił się już około pół roku temu, za sprawą Jarosława Gowina, to jednak plany ministra nauki i szkolnictwa wyższego nie zyskały uznania ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Prawdziwą burzę wywołała jednak kontrowersyjna wypowiedź Pawła Chorążego - sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju - który jak donosi Dziennik Gazeta Prawna podczas konferencji w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej miał stwierdzić, że "nasi lekarze gremialnie nas opuszczają, dlatego:

Racjonalność po stronie państwa powinna wskazywać na szukanie możliwości odpracowywania przynajmniej jakiejś części wykształcenia, które zostało sfinansowane przez państwo.

Zobacz także

Nie tylko młodzi medycy wyjeżdżają po studiach z Polski...

Kontrowersyjne słowa przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju wzbudziły sporo emocji nie tylko wśród młodych lekarzy, ale i pozostałych studentów. Z Polski po studiach wyjeżdżają masowo nie tylko osoby po studiach medycznych, ale i informatycy, inżynierowie i absolwenci wielu innych kierunków, którzy korzystają z bezpłatnego dostępu do szkolnictwa wyższego.

Pół miliona złotych - przeciętny koszt wykształcenia jednego lekarza

Na jakich zasadach miałyby opierać się plany przymusowego odpracowywania np. studiów medycznych przez młodych lekarzy, podejmujących naukę w Polsce? Zdaniem urzędników przeciętny koszt wykształcenia jednego lekarza w naszym kraju wynosi aż pół miliona złotych. Choć za naukę przyszłego personelu medycznego płacą wszyscy podatnicy, to jednak okazuje się, że korzyści z tego zamiast polskich pacjentów czerpią np. Norwegowie, Francuzi czy przedstawiciele innych krajów, do których zachęceni wyższymi pensjami udają się młodzi ludzie, po ukończeniu medycyny w Polsce.

Sposób na rozwiązanie problemów kadrowych w polskich szpitalach?

Już pół roku temu Jarosław Gowin przekonywał, że jego zdaniem przedstawiony przez niego pomysł, mimo wielu kontrowersji - jego zdaniem nie jest sprzeczny z konstytucją, o ile będzie realizowany z zaproponowanej przez niego formie. Wiele wskazuje na to, że do jego propozycji przychyla się również Ministerstwo Rozwoju. Jeśli takie rozwiązanie weszłoby w życie, zdaniem polityków mogłoby zapobiec masowej emigracji młodych lekarzy za granicę i rozwiązać wiele problemów kadrowych, z którymi borykają się polskie szpitale.

Zobacz także

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/DGP/π