Zamknij

Lekarz rodzinny może kierować pacjentów z COVID-19 do izolatorium

09.10.2020 18:37

Masz objawy koronawirusa lub pozytywny test na SARS-CoV-2? Jeśli nie możesz odbywać kwarantanny w domu, możesz ten czas spędzić w izolatorium. Do tego typu placówek skieruje nie tylko lekarz w szpitalu, ale zgodnie z nowym rozporządzeniem, także lekarz rodzinny z przychodni.

MICHAL KOSC/REPORTER
fot. MICHAL KOSC/REPORTER

Z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach wynika, że lekarz rodzinny może od piątku 9 października kierować pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 do izolatorium.

Nowelizację rozporządzenia opublikowano w Dzienniku Ustaw w czwartek.

Czym jest izolatorium?

Izolatoria to miejsca, gdzie przebywają osoby, u których stwierdzono chorobę COVID-19, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. Wcześniej do izolatorium mogli być też kierowani pacjenci podejrzani o zakażenie, oczekujący na wynik testu. Warunkiem zakończenia izolacji przestało być uzyskanie ujemnego testu na wykrycie koronawirusa.

W przypadku pacjentów z objawami klinicznymi, czyli gorączką, kaszlem, dusznościami lub utratą węchu i smaku, izolacja kończy się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, lecz nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia tych objawów. Pacjenci z osłabionym układem immunologicznym w izolacji mogą pozostawać 20 dni, o przedłużeniu izolacji lub jej zakończeniu decyduje lekarz szpitala, pod opieką którego pozostają osoby w izolatorium.

ZOBACZ: Czerwone i żółte strefy w Polsce. Jakie ograniczenia obowiązują w związku w koronawirusem?

W takich placówkach przebywają osoby chore z lekkimi objawami, które nie wymagają hospitalizacji lub z jakiegoś powodu nie mogą przebywać w izolacji domowej.

Pacjenci w izolatoriach mają zapewnioną opiekę medyczną i posiłki, a koszty ich pobytu pokrywa NFZ. 

W Polsce funkcjonuje obecnie 29 izolatoriów, przebywa w nich 374 pacjentów.

Źródło: PAP