Zamknij

Jest potencjalny lek na raka trzustki i nawrotowego raka piersi

15.09.2020 10:44

Jest potencjalny lek na raka trzustki. Naukowcy odkryli, że hormon obecny w organizmie, który odpowiada m.ni. za regulację ciśnienia krwi, może mieć wpływ na wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworów. Zablokowali więc jego komunikację z komórkami nowotworowymi. Efekt? Wolniejszy wzrost guza i dłuższy okres przeżycia. 

Nowy lek na raka trzustki
fot. Shutterstock

Nowy lek opracowany przez naukowców z University of Sheffield miałby pomóc pacjentom z trudnymi do leczenia nowotworami, takimi jak rak trzustki i nawrotowy rak piersi. Naukowcy chcą w ciągu dwóch lat wprowadzić ten lek do testów klinicznych.

Wyniki badań opisano w piśmie ''ACS Pharmacology & Translational Science''.

Jest potencjalny lek na raka trzustki

Zespół naukowy pod kierownictwem prof. Tima Skerry’ego z Sheffield opracował nowy lek dzięki badaniom nad hormonem peptydowym zwanym adrenomeduliną (ADM). Hormon ten kontroluje między innymi ciśnienie tętnicze krwi, a także stymuluje wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworów.

Korzystając z tzw. antagonistów receptora adrenomeduliny-2, naukowcy zablokowali związaną z tym hormonem komunikację pomiędzy komórkami nowotworowymi, nie wpływając na sposób, w jaki pomaga on regulować procesy życiowe w organizmie. Lek w testach na myszach z guzami trzustki okazał się skuteczny. Po jego zastosowaniu guzy rosły wolniej, a oczekiwana długość życia uległa wydłużeniu. To niezwykle ważne, bo rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżywalności ze wszystkich często występujących nowotworów: tylko siedem proc. pacjentów przeżywa pięć lat od postawienia diagnozy.

Potencjalny lek na raka trzustki ma jeszcze jedną zaletę. W odróżnieniu od cytostatyków i radioterapii, działa na bardzo małą liczbę komórek i nie uszkadza komórek zdrowych. 

- Najbardziej niezwykłą częścią tej nowej terapii jest fakt, że natura zaprojektowała hormon adrenomedulinę tak, aby miał dwa różne typy receptorów - jeden pomaga regulować ciśnienie krwi, a drugi jest zaangażowany w sposób, w jaki komórki nowotworowe komunikują się ze sobą i komórkami gospodarza, pomagając nowotworom rosnąć i rozprzestrzeniać się - powiedział profesor Tim Skerry.

- Zaprojektowaliśmy unikatowy element pasujący do układanki natury, który blokuje sygnały z jednego receptora, ale pozwala drugiemu działać normalnie. Blokując komunikację hormonu z komórkami nowotworowymi, odcinamy jego dopływ do potrzebnych mu zasobów. Oznacza to, że guzy nie mogą szybko rosnąć, a ich rozprzestrzenianie się na inne obszary ciała staje się trudniejsze” - opisał profesor Skerry.

Niestety guzy raka trzustki są agresywne i trudne do leczenia. Według naukowców charakter raka trzustki sprawia, że trudno jest wprowadzić obecne leki do wnętrza guza, dlatego działanie na receptory adrenomeduliny może być skuteczniejsze. 

Zdaniem pracujących na lekiem badaczy koncepcja ta będzie również korzystna w przypadku innych tradycyjnych, trudnych do leczenia nowotworów, takich jak nawrotowy rak piersi i rak płuc.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl