Zamknij

Lek na koronawirusa to ibuprofen? Naukowcy sprawdzą, czy zatrzymuje COVID

03.06.2020 10:46

Naukowcy sprawdzają, czy ibuprofen może być lekiem na COVID-19. W badaniach na myszach rezultaty są bardzo dobre.

Lek na COVID-19 to ibuprofen?
fot. Shutterstock

Nie potwierdziły się doniesienia z połowy marca, jakoby ibuprofen pogarszał przebieg COVID-19. Co więcej, może być dokładnie na odwrót. Naukowcy sprawdzają, czy ibuprofen może przeciwdziałać rozwojowi choroby.

Koronawirus a ibuprofen

Naukowcy z Centrum Innowacyjnych Terapii King's College London przetestują działanie ibuprofenu na pacjentach hospitalizowanych z powodu COVID-19, z umiarkowaną postacią choroby.

Połowa pacjentów otrzyma standardowy protokół leczenia, a połowa standardowy protokół plus specjalną formę ibuprofenu.

Naukowcy mają nadzieję, że zastosowanie preparatu w specjalnej postaci pozwoli uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Ibuprofen w leczeniu ARDS

Prof. Mitul Mehta z Centrum Innowacyjnych Terapii King's College London powiedział agencji prasowej PA, że badania na zwierzętach nad zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) wykazały, że około 80 proc. zwierząt z tym schorzeniem umiera. Ale gdy otrzymują specjalną postać ibuprofenu, wskaźnik przeżycia rośnie do 80 proc. To daje nadzieję na zastosowanie ibuprofenu w leczeniu COVID-19.

Zobacz takżeJak leczyć COVID-19? Nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów

Badanie Liberate prowadzone jest przez Guy's i St Thomas' NHS Foundation Trust, King's College London i organizację farmaceutyczną SEEK Group.

Ważne: eksperci podkreślają, że ibuprofen w badaniach podawany jest w specjalnej formie. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem w żadnym wypadku nie należy leczyć się na własną rękę. Nie należy też przyjmować ibuprofenu profilaktycznie.

Aktualne zalecenia Ministerstwa Zdrowia znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: standard.co.uk