Zamknij

Kurz sprzyja tyciu i może zaburzać gospodarkę hormonalną

Anonymous User
20.07.2017 18:01

Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne ogłosiło, że nawet niewielkie ilości domowego kurzu mogą pobudzać komórki do gromadzenia większej ilości tłuszczu i zaburzać gospodarkę hormonalną. Negatywny wpływ na nasz organizm mogą mieć nawet zaledwie 3 mikrogramy kurzu!

East News/pixaby.com. CC0 Public Domain
fot. ---

Podobno od brudu jeszcze nikt nie umarł - mógł za to... utyć! Na łamach "ASC Environmental Science & Technology" opisano wyniki badań wskazujących na to, że drobiny kurzu unoszącego się powszechnie w naszych domach mogą prowadzić do tego, że komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić większe ilości trójglicerydów. 

Okazuje się, że w pyłkach kurzu gromadzą się pozostałości wielu toksycznych składników pochodzących z przedmiotów codziennego użytku. 

Zobacz także

Chodzi głównie o ftalany, bisfenol-A czy resztki substancji zmniejszających palność, zawarte w produktach z plastiku. Choć składniki te od dawna obwiniano m.in. o zaburzenia endokrynologiczne i rozregulowywanie pracy układu hormonalnego, to dopiero teraz udało się wykazać, że nawet zwykły kurz może mieć wpływ na przyrost masy tłuszczowej u ludzi. 

Naukowcy z Duke University potwierdzili, że związki zawarte domowym kurzu mogą mieć wpływ na komórki tłuszczowe. Jak na to wpadli?

Tyjemy przez kurz?

Po przetestowaniu próbek zebranych z kilkunastu domów eksperci poddali je testom z wykorzystaniem komórek myszy laboratoryjnych. Zdaniem specjalistów mieszanina chemikaliów gromadzących się w kurzu zalegającym w mieszkaniach pobudzała komórki do gromadzenia się trójglicerydów i rozwoju komórek tłuszczowych. Negatywne efekty były zauważalne już w przypadku obecności zaledwie 3 mikrogramów kurzu. 

Wynikami tych badań zainteresowało się Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ACS) - organizacja non-profit będąca światowym liderem w zapewnianiu dostępu do badań związanych z chemią i publikująca najważniejsze doniesienia naukowe na ten temat.

Amerykanie ogłosili, że najbardziej na nadmierne ilości kurzu w otoczeniu narażone są dzieci, które stykają się przeciętnie aż z 50 mikrogramami kurzu, co - jak się okazuje - może mieć negatywny wpływ na ich wagę. 

Higieniczny styl życia zyskuje w świetle nowych badań zupełnie nowe znaczenie... Oprócz odpowiedniej diety i aktywności fizycznej osoby dbające o zdrowie - zarówno swoje, jak i najbliższych - powinny też dorzucić zwracanie uwagi na porządek.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: American Chemical Society

________

zdrowie.radiozet.pl/π