Zamknij

W ludzkim ciele odkryto nowy organ. Wiedział o nim Leonardo da Vinci

Monika Piorun
09.01.2017 20:42

W jamie brzusznej kryje się tzw. krezka, czyli cienka błona, która trzyma w ryzach jelita, naczynia krwionośne, narządy wewnętrzne oraz niektóre elementy układu wydalniczego i nerwowego. Naukowcy potwierdzili, że bagatelizowana dotąd struktura jest 79. organem naszego ciała a wydawcy zdążyli już zmienić treść "Gray's Anatomy" - najsłynniejszego podręcznika dla studentów medycyny.

Naukowcy odkryli w naszym ciele nowy organ

Okazuje się, że dbałość o szczegóły, którą można podziwiać na precyzyjnych rysunkach anatomicznych namalowanych przez Leonarda da Vinci, można prawdziwie docenić dopiero po ponad 7 stuleciach od ich powstania. Drobna błonka, na którą zwrócił uwagę największy mistrz epoki renesansu, ma spore znaczenie dla naszego organizmu.

Choć przez lata zbagatelizowano jej wpływ na nasze ciało, to jednak odkrycie, którego dokonał prof. Calvin Coffey i dr Peter O'Leary ze Szpitala Uniwersyteckiego Limerick w Irlandii, doprowadziło do konieczności zmian w atlasach ludzkiej anatomii. Na łamach prestiżowego czasopisma medycznego „The Lancet Gastroenterology & Hepatology” zaprezentowano wyniki badań prowadzonych przez ich zespół od 2012 roku, które dowodzą, że tzw. krezka (mesenterium) zasługuje na miano osobnego narządu w ludzkim ciele.

Czym jest krezka?

digestive
fot.
fot. East News

Zobacz także

W układzie pokarmowym, wewnątrz jamy brzusznej człowieka (oraz większości kręgowców) znajduje się cienka błona określana mianem krezki (łac. mesenterium). Zbudowana jest z tkanki łącznej i stanowi rodzaj stabilizatora m.in. dla jajników, jajowodów, naczyń krwionośnych, jelit oraz pozostałych części wchodzących w skład układu pokarmowego, wydalniczego czy nerwowego. Ze względu na to, że od ponad 100 lat lekarze sądzili, że nie ma jednolitej struktury i jest złożona z wielu oddzielnych części, pomijano jej znaczenie. Najnowsze odkrycie naukowców z Irlandii potwierdziło jednak, że to nieprawda.

Zmiany w atlasach anatomii

Nowe ustalenia badaczy sprawiły, że trzeba było zmienić treść atlasów do anatomii. Poprawki wprowadzono nawet w najsłynniejszym podręczniku do medycyny, z którego uczą się studenci na całym świecie. Najnowsze wydanie "Gray's Anatomy" (do którego nawiązuje tytuł popularnego amerykańskiego serialu medycznego) wzbogacono o informację o tym, że krezka jest 79. organem w ciele człowieka.

Krezka (ang. mesentery) została zaznaczona czerwonym okręgiem 

Gray1038
fot.

 

fot. Wikimedia Commons, Public Domain

Badacze przekonują, że teraz trzeba się skupić na dokładnym poznaniu funkcji krezki. Mimo że dosyć dobrze znana jest jej struktura, to ustalenie, do czego jeszcze może służyć nowy organ pozwoli usprawnić leczenie wielu dolegliwości przewodu pokarmowego - m.in. zaburzeń w obrębie jamy brzusznej oraz choroby Crohna.

loader
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz własne ciało?

bacterie
fot.

Ile ważą bakterie w ludzkim ciele?

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π