Obserwuj w Google News

Kraków: Najnowocześniejszy sprzęt w Polsce dla neonatologii od WOŚP

Monika Piorun
2 min. czytania
31.03.2017 15:16
Zareaguj Reakcja

Trzy ultranowoczesne inkubatory hybrydowe od WOŚP trafiły do nowo wyremontowanej poradni neonatologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 9 lat temu wolontariusze kupili urządzenia, które uratowały życie pięcioraczkom. Pięć zdrowych i wesołych sióstr towarzyszyło Jurkowi Owsiakowi w oficjalnej inauguracji nowego oddziału im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Fot. Jan Graczynski / East News Krakow 30.03.2017 otwarcie wyremontowanego oddzialu klinicznego Neonatologii w Szpitala Uniwersyteckiego UJ w Krakowie n/z: Jerzy Owsiak

Remont dwóch sali dla noworodków wyposażonych w 10 stanowisk do ratowania życia wcześniaków kosztował prawie milion zł. Dzięki pieniądzom zebranym podczas ostatniego finału WOŚP udało się je wyposażyć w sprzęt, jakiego jeszcze w Polsce nie było.

Zobacz także

Inkubatory, w jakich będą leżeć dzieci, które za wcześnie przyszły na świat, są tak zaawansowane technologicznie, że imitują bicie serca lub głosu matki. Maluchy mogą więc czuć się tak, jakby nadal przebywały w jej łonie. Mają też specjalnie podgrzewane materace znacznie poprawiające komfort snu, wspomagające regenerację organizmu noworodków i oddzielające dzieci od bodźców zewnętrznych.

Każdego roku na oddziale leczy się ponad 3 tys. małych pacjentów. Teraz będzie można ich przyjąć jeszcze więcej. Na neonatologii pojawi się też sześć kardiomonitorów oraz sprzęt do pomiaru przezskórnego poziomu dwutlenku węgla w organizmie.

Z pomocy specjalistów z oddziału neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego mogą korzystać nie tylko wcześniaki z Krakowa, ale i z całej Polski. To właśnie tu pierwsze dni życia spędziło pięć sióstr - pięcioraczek, którym dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP udało się przetrwać trudne początki na świecie. Dziś rezolutne dziewczynki zostały zaproszone do towarzyszenia Jurkowi Owsiakowi w otwieraniu kolejnego oddziału imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Historia pięcioraczków z Kielc

pięcioraczki
fot.
fot. JAN GRACZYNSKI/East News

- Dziewięć lat temu dla tego właśnie oddziału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła sprzęt, który był niezbędny, aby podjąć próbę ratowania życia urodzonych tam pięcioraczków. Podjęliśmy wtedy bardzo szybką decyzję i sprzęt w trybie dosłownie ekspresowym znalazł się na oddziale. Pięciu urodzonym dziewczynkom udało się skutecznie i bardzo efektywnie pomóc. Dzisiaj pięcioraczki wyglądają imponująco, są to fantastyczne, rezolutne i prześliczne dziewczyny - napisał na Facebooku prezes WOŚP.

- Wielkie dzięki dla wszystkich neonatologów i ludzi, którzy sprawiają, żeintensywna terapia noworodka w Polsce może tak skutecznie i wspaniale dbać o zdrowie najmłodszych Polaków - powiedział Owsiak.
EN_01252170_0042
fot.
fot. Jan Graczyński/East News

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π