Zamknij

Kościół włącza się do walki z żółtaczką. Wierni dostaną hostię do ręki

Monika Piorun
12.05.2017 16:39

Z powodu 23 przypadków wirusowego zapalenia wątroby, do jakich doszło ostatnio w Ostrowie Wielkopolskim, 10 lokalnych parafii poinformowało o zmianach, które mają sprzyjać zwiększeniu ochrony przed nowymi zarażeniami.

Robert Woźniak/East News
fot. ---

Księża ze wszystkich 10 kościołów w Ostrowie Wlkp. poinformowali wiernych w swoich parafiach o włączeniu się w akcję profilaktyczną przeciwko zachorowaniom na żółtaczkę pokarmową. Podczas nabożeństw będą rozdawać komunię świętą do ręki, by nie przyczynić się do rozprzestrzeniania się ewentualnych zarazków.

- Taką decyzję podjęto ze względu na panującą w Ostrowie chorobę żółtaczki. Niektórzy wierni korzystają z tej możliwości, ale zdecydowana większość przyjmuje hostię w sposób tradycyjny (red. wprost do ust) - wyjaśnia ks. Krzysztof Nojman, proboszcz parafii konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrów walczy z WZW 

W mieście odnotowano 23 przypadki chorych na wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczki pokarmowej) zaliczanej do tzw. chorób brudnych rąk. Wśród chorych jest dwoje dzieci w wieku 6 i 11 lat.

Zobacz także

Andrzej Biliński - dyrektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że:

Obecnie w szpitalu na oddziale zakaźnym przebywa siedem osób. Pozostałe leczone są ambulatoryjnie w domu i poddane obserwacji przez 2 miesiące od zakażenia. Następne tygodnie będą najprawdopodobniej przynosiły informacje o kolejnych chorych, bo wirus rozwija się nawet 50 dni.

Jak się chronić przed żółtaczką?

Do pierwszego zarażenia doszło w lutym w Krotoszynie. Następnie wirus przedostał się na teren powiatu ostrowskiego. Chore osoby pracowały w sklepach, barach i restauracjach. Pierwsze objawy mogą przypominać nieco grypę - pojawia się ogólne rozbicie, dreszcze, stan podgorączkowy. Dopiero w dalszym etapie pojawia się żółtaczka.

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Ostrowie Wlkp. apeluje o niepoddawanie się nieuzasadnionej panice:

Wszystkie podejmowane działania minimalizują zagrożenie i w chwili obecnej nie ma najmniejszych podstaw do stwierdzenia, że żywność jest niebezpieczna albo że istnieje taki lokal gastronomiczny, który należałoby omijać.

Warto jednak zachować ostrożność i dbać o przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Wirus może przestać się rozprzestrzeniać dopiero wtedy, gdy od ostatniego zachorowania minie 50 dni.

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π