Obserwuj w Google News

Koronawirus: śmiertelność. Jaka jest śmiertelność w podziale na wiek?

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
11.03.2020 09:45
Zareaguj Reakcja

Śmiertelność z powodu koronawirusa jest różna w poszczególnych grupach wiekowych. Sprawdź statystyki dotyczące umieralności na koronawirusa w podziale na wiek.

Koronawirus umieralność w podziale na wiek
fot. Shutterstock

Śmiertelność z powodu koronawirusa kształtuje się na poziomie 3,4 procent, ale jest różna w poszczególnych grupach wiekowych. Sprawdź, co wiemy o ofiarach koronawirusa oraz jakie są statystyki dotyczące śmiertelności.

Pierwsze ofiary śmiertelne koronawirusa

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa, 61-letni mężczyzna, zmarł po 11-dniowej hospitalizacji w szpitalu Jinyintan w Wuhan. Do szpitala zgłosił się z objawami zapalenia płuc, co zostało potwierdzone badaniami. Przyczyną śmierci była ostra niewydolność oddechowa. Jak wskazywali autorzy artykułu opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Lancet", przed zakażeniem wirusem pacjent był osobą teoretycznie zdrową, ale przez wiele lat palił papierosy, przez co jego płuca mogły być osłabione.

Historia drugiej ofiary koronawirusa jest podobna. Ten sam szpital, 69-letni mężczyzna, objawy ostrego zapalenia płuc, ostra niewydolność oddechowa, plus sepsa. Również teoretycznie zdrowy, wieloletni palacz.

W połowie lutego głośno było o śmierci dyrektora szpitala w Wuhan, Liu Zhiminga, który zmarł z powodu zakażenia koronawirusem, a także o śmierci Li Wenlianga, okulisty z Wuhan, który jako pierwszy, jeszcze w grudniu 2019 roku, informował o rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa, za co został aresztowany. Obie ofiary były stosunkowo młode - miały odpowiednio 51 i 38 lat - ale pracowały w wyjątkowo ciężkich warunkach - w epicentrum epidemii.

Ofiary śmiertelne koronawirusa we Włoszech

Nie inaczej było we Włoszech - epicentrum epidemii w Europie. Pierwszą ofiarą koronawirusa we Włoszech był 78-letni mężczyzna, który zmarł po 10-dniowej hospitalizacji w szpitalu w Padwie. Nigdy nie był we Chinach. Drugą ofiarą koronawirusa we Włoszech była 75-letnia mieszkanka Casalpusterlengo. Zmarła po wizycie w szpitalu w Codogno - tam gdzie koronawirus zaatakował po raz pierwszy. Trzecia ofiara koronawirusa we Włoszech, 68-letnia kobieta, która zmarła w szpitalu w mieście Crema, była pacjentką onkologiczną. Przed śmiercią doznała również ataku serca.

Kolejne ofiary koronawirusa we Włoszech z pierwszego tygodnia epidemii to pacjencie w wieku 62-88 lat, z innymi problemami zdrowotnymi, m.in. chorobami serca i poddawanymi dializom. Z danych zebranych przez WHO wynika, że śmiertelność we Włoszech jest wyższa niż średnia, wynosi ok. 5 proc. Zdaniem ekspertów z "The New York Times", jednym z czynników wpływających na śmiertelność w tym kraju może być wiek jego ludności - Włochy mają najstarszą populację w Europie, około 23% mieszkańców ma 65 lat i więcej, a mediana wieku w tym kraju wynosi 47,3 (w Stanach Zjednoczonych 38,3).

Generalnie ofiary śmiertelne koronawirusa to w znakomitej większości osoby starsze, schorowane, z obniżoną odpornością. Jakie są statystyki w podziale na wiek?

Koronawirus - śmiertelność

Śmiertelność z powodu koronawirusa, jak wynika z danych WHO zebranych na podstawie analizy 55 924 próbek przebadanych w Chinach, w poszczególnych grupach wiekowych kształtuje się różnie.

Koronawirus śmiertelność w podziale na wiek:

 • 80+ - 14,8%
 • 70-79 - 8,0%
 • 60-69 - 3,6%
 • 50-59 - 1,3%
 • 40-49 - 0,4%
 • 30-39 - 0,2%
 • 20-29 - 0,2%
 • 10-19 - 0,2%

Ze statystyk Chińskiego Centrum Kontroli Chorób (Chinese Center for Disease Control and Prevention) wynika również, że śmiertelność pacjentów bez innych problemów zdrowotnych z powodu koronawirusa wynosi zaledwie 0,9%, natomiast rośnie, jeśli pacjent obarczony jest dodatkowymi chorobami:

Koronawirus śmiertelność u osób z chorobami przewlekłymi:

 • osoby z chorobami układu krążenia - 11%
 • osoby z cukrzycą - 7%
 • osoby z wysokim ciśnieniem krwi - 6%
 • osoby z długotrwałymi problemami z płucami (w tym wieloletnie palenie) - 6%

Jak podkreślają eksperci, liczby te należy jednak interpretować ostrożnie, ponieważ sytuacja jest dynamiczna.

Źródło: bbc.com, livescience.com