Obserwuj w Google News

Kolejny atak na ratowników medycznych. Jaka kara za to grozi?

1 min. czytania
28.09.2022 14:02
Zareaguj Reakcja

Agresywny pacjent z Wałbrzycha nie pozwolił ratownikom dokończyć badania. Wyzywał, groził śmiercią, ratowniczkę medyczną uderzył w twarz. Przypominamy, jaka kara za to grozi.

Atak na ratowników medycznych
fot. Shutterstock

Nieprzyjemna sytuacja spotkała załogę karetki pogotowia z Wałbrzycha. 80-letni pacjent zaatakował ratowników, gdy ci próbowali mu pomóc. Mężczyzna używał niecenzuralnych słów, groził medykom śmiercią, a ratowniczkę uderzył w twarz.

" Po wstępnym badaniu senior stał się bardzo agresywny. Używając niecenzuralnych słów, zaczął znieważać medyków i grozić im śmiercią. Uderzył też w twarz ratowniczkę medyczną. Próba zwrócenia uwagi na niewłaściwe zachowanie, tylko spotęgowała agresję 80-latka" - potwierdził mł. asp. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w rozmowie z portalem gazetawroclawska.pl.

Ratownicy zdecydowali się na wezwanie policji. Agresywny pacjent został przewieziony do aresztu. Alkomat wykazał 1,5 promila alkoholu we krwi.

W trakcie pandemii COVID-19 negatywne postawy wobec ratowników medycznych (i całego środowiska medycznego) jeszcze się zaostrzyły. W marcu 2021 roku przytaczaliśmy za PAP wstrząsające słowa dr. Tomasza Kubiaka: " Mówią o nas mafia covidowa".

To tylko niektóre przykłady ataków na ratowników medycznych w 2022 roku:

"Agresywny pacjent pobił ratownika medycznego w Rudzie Śląskiej" (styczeń, gazetalubuska.pl)
"Atak na ratowników medycznych w Pyrzycach" (luty, szczecin.tvp.pl)
"Przyjechali udzielić pomocy, ktoś rzucił w nich butelką" (maj, tvn24.pl)
"Areszt za atak na ratownika medycznego w Zakopanem" (lipiec, radiokrakow.pl)
"Atak na ratownika w Sopocie. Jestem *** w swoim mieście" (sierpień, podroze.onet.pl)
"Atak na ratowników sopockiego WOPR" (sierpień, zawszepomorze.pl)

Przypominamy: za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej ratownika medycznego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Źródło: gazetawroclawska.pl