Oceń
Olsztyński „Budzik” opuszcza kolejny wybudzony pacjent
Pacjent, który w piątek wychodzi z „Budzika dla dorosłych”, to młody mężczyzna, który zapadł w śpiączkę na skutek wypadku komunikacyjnego. Olsztyńskim lekarzom wybudzenie go zajęło zaledwie kilka tygodni. Osoby zakwalifikowane do terapii w tej placówce mogą liczyć m.in. na zastosowanie indywidualnych technik rehabilitacji ruchowej oraz stymulacji magnetycznej.
Dr Łukasz Garbarczyk – dyrektor olsztyńskiego szpitala uniwersyteckiego, przy którym działa „Budzik dla dorosłych” – przyznaje, że postępy w leczeniu osób z tej placówki są znaczne.
– Na świecie nie ma wielu ośrodków naukowych zajmujących się chorymi w śpiączkach. To, co robimy w Olsztynie, w żaden sposób nie odbiega od światowych standardów – przyznaje lekarz.
To kolejny wybudzony pacjent, a działamy nieco ponad rok i mamy zaledwie osiem łóżek. Przy czym trzeba pamiętać, że jedno łóżko jest zajmowane przez jednego pacjenta pół roku czy rok. Tak więc jesteśmy z efektów naszej pracy bardzo zadowoleni.
Polscy lekarze coraz lepiej radzą sobie z wybudzaniem ludzi ze śpiączki
Olsztyńscy specjaliści mają też doskonałe rezultaty w określaniu, czy pacjent w śpiączce jest w stanie wegetatywnym, czy w stanie minimalnej świadomości. Określenie tego jest podstawą do podjęcia leczenia pacjenta w śpiączce. Dr Garbarczyk przyznał, że:
Stworzyliśmy w tych badaniach własny paradygmat, korzystamy m.in. z badań rezonansem magnetycznym i badań behawioralnych. Ośrodki w Anglii czy Belgii korzystają w określaniu stanu pacjentów w śpiączce z jednego typu tych badań.
Lekarze z olsztyńskiego szpitala uniwersyteckiego od kilku lat zajmują się pacjentami w śpiączkach:
- diagnozują stan pacjentów, różnicując chorych w stanie wegetatywnym od chorych w stanie minimalnej świadomości;
- prowadzą „Budzik dla dorosłych”
- oraz realizują szereg grantów naukowych dotyczących śpiączek (m.in. wszczepienia stymulatorów rdzenia kręgowego).
Jednym z eksperymentów naukowych dotyczących śpiączek, które się tam stosuje, jest dodawanie do płynu mózgowo-rdzeniowego chorych komórek macierzystych. Taką terapię przeszło dotąd 10 pacjentów z olsztyńskiego „Budzika”. Do leczenia w tej placówce kwalifikowani są pacjenci, którzy są w śpiączce nie dłużej niż rok od dnia urazu lub pół roku od dnia wystąpienia tzw. śpiączki nieurazowej. Od samego początku klinikę wspiera Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”.
Nowy „Budzik dla dorosłych” powstanie na warszawskim Bródnie
Kolejna klinika „Budzik dla dorosłych” ma powstać przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Ewa Błaszczyk, prezes fundacji „Akogo?” oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik 18 września podpisali list intencyjny w tej sprawie.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
- Sukces "Budzika dla dorosłych". Pierwszy pacjent obudził się ze śpiączki
- Wielkie otwarcie "Budzika dla dorosłych". Sukces Ewy Błaszczyk
- Historia wybudzonego ze śpiączki: Spadł z 3 m na beton ratując kolegę z atakiem padaczki
- Nowe życie po wybudzeniu ze śpiączki – historia pacjenta ze szpitala w Olsztynie
- Komunikator dla pacjentów w śpiączce trafi do kliniki Budzik
______________
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł