Zamknij

Kleszcze w muffinkach: uważaj na to, co jesz

03.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:12

Sezon na kleszcze w pełni. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania  Chorobom (CDC) opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcie muffinek, na których znajduje się kilka kleszczy. W komentarzu do tej fotografii CDC napisało: "Kleszcze mogą być tak małe, jak nasiona maku".

Kleszcze na muffinkach - uważaj co jesz
fot. Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

To zdjęcie CDC publikuje po raz kolejny, by uzmysłowić ludziom, że w sezonie letnim kleszczy należy szukać nie tylko na ciele czy ubraniach, ale również w posiłkach spożywanych na świeżym powietrzu (np. podczas pikników).

Jak wynika z danych, kleszcze są coraz większym problemem, a zachorowania na odkleszczowe choroby (boreliozę czy kleszczowe zapalanie mózgu) mają już rangę epidemii. Według danych Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, w pierwszej połowie tego roku w Polsce lekarze stwierdzili ponad 4,7 tys. zachorowań na boreliozę. To więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Co więcej, w 2018 roku odnotowano 12,8 tys. przypadków boreliozy, co stanowi wzrost rok do roku o ponad 45 procent. Zdaniem stowarzyszenia, te dane mogą być zaniżone (nawet czterokrotnie) i nie pokazywać pełnego obrazu sytuacji.

Komentarze pod postem CDC mówią same za siebie - ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jakim zagrożeniem są te małe pajęczaki. Na muffince wyglądają, jak ziarenka maku i mogą być zjedzone wraz z nią.

Ekspozycja na kleszcze występuje przez cały rok, ale te pajęczaki są najaktywniejsze od kwietnia do września. Najwięcej tych owadów żyje na terenach trawiastych (np. łąkach) lub zalesionych. Na całym świecie istnieje około 850 gatunków kleszczy. Eksperci zalecają używanie środków odstraszających insekty, najlepiej zawierających DEET, czyli dietylotoluamid, środek IR3535, picaridin lub permetrynę. Należy nimi spryskiwać odzież, obuwie etc.  

Ważne!

Ostrożnie ze środkami przeciwkleszczowymi u dzieci. Zawsze czytaj dołączoną do nich ulotkę. Tych preparatów nie można stosować u dzieci poniżej 3. roku życia.

Jak zapobiegać chorobom przenoszonym przez kleszcze?

O ile to możliwe, unikaj zalesionych i zarośniętych obszarów z wysoką trawą i ściółką. Spaceruj często uczęszczanymi szlakami, najlepiej ich środkiem. (Patrz: Gdzie łatwiej złapać kleszcza — przedzierając się przez krzaki czy chodząc wydeptanymi ścieżkami?)

Po powrocie ze spaceru po lesie lub terenach, na których mogą występować kleszcze (np. na działce, na łące, w ogrodzie), weź prysznic. To pomoże zmyć kleszcze, które jeszcze nie wczepiły się w skórę. Prysznic jest też zalecany po zabawie z psem, kleszcze lubią żywić się zwierzętami i chwytają się ich sierści podczas spacerów po łące czy parku.

Sprawdź też dokładnie swoje ciało i ubranie (zwłaszcza pod pachami, w uszach i wokół nich, wewnątrz pępka, tył kolan, we włosach, między nogami, w pasie). Wszystkie znalezione kleszcze usuń i zabij. Suchą odzież możesz włożyć do suszarki na 10 minut, wilgotną na dłużej. Wysoka temperatura powinna zabić te pajęczaki.

Jeśli znajdziesz kleszcza, który wczepił się w skórę, usuń go delikatnie za pomocą pęsety, a następnie przemyj miejsce ugryzienia alkoholem lub mydłem i wodą.

Stosuj środki odstraszające kleszcze. Spryskuj nimi buty i odzież, sprzęt biwakowy. Lepiej nie stosuj ich na skórę.

Zobacz także:

Źródło: Centers for Disease Control and Prevention/ medonet.pl