Zamknij

Francuskie służby ratunkowe będą nosić... kamizelki kuloodporne!

Ewelina Bogusz
25.09.2018 14:19

Pracownikom pogotowia ratunkowego z południowej części Francji coraz częściej zdarza się występować „na pierwszej linii frontu” – zwłaszcza podczas opatrywania ran uczestników kryminalnych porachunków i ataków nożowników. W trosce o bezpieczeństwo lekarzy i pielęgniarek z Lazurowego Wybrzeża zdecydowano, że będą oni mogli nosić kamizelki kuloodporne.

pogotowie, Francja, służby ratunkowe, kamizelki kuloodporne, medycyna, Nicea, Lazurowe Wybrzeże, karetka pogotowia, pacjent, wypadek
fot. East News

Kuloodporne... pogotowie

Udzielanie pierwszej pomocy ofiarom nagłych wypadków może wymagać nie lada odwagi – zwłaszcza jeśli ratownik dociera w samo serce walk imigrantów, strzelanin czy nawet ataków terrorystycznych. Francuskie służby medyczne w różnych rejonach kraju coraz częściej muszą sprostać wyzwaniu niesienia ratunku poszkodowanym w warunkach, które zagrażają ich własnemu bezpieczeństwu. Nie zawsze wiąże się to z incydentami wywołanymi przez islamskich ekstremistów, zwykłych przestępców czy różne radykalne ugrupowania. Czasem zagrożenie stwarzają osoby niezrównoważone emocjonalnie, pacjenci chorzy psychicznie czy niedoszli samobójcy. 

Do zmian w wyposażeniu załóg ambulansów przyczyniła się jednak seria gangsterskich porachunków na południu Francji, podczas których doszło do co najmniej kilku sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu osób niosących pomoc ofiarom. To właśnie wtedy zdecydowano, że oprócz służb mundurowych także pracownicy pogotowia ratunkowego będą mogli korzystać ze specjalnych kamizelek kuloodpornych. Pierwsze tego typu ochraniacze trafiły do ratowników z departamentu Var na Lazurowym Wybrzeżu 21 września. 

Nie tylko służby mundurowe będą mogły nosić kamizelki kuloodporne

Załogi ambulansów jeszcze nie musiały korzystać ze specjalnie dostosowanych do ich potrzeb (nieco lżejszych) kamizelek kuloodpornych, ale pracownicy pogotowia przyznają, że „odetchnęli z ulgą” i nie wahają się ich użyć w razie nagłych wypadków, podczas których do tej pory musieli obawiać się o własne życie.

Nasze zespoły nie były tak chronione, jak powinny. Ratownicy poprosili więc o wyposażenie w kuloodporne kamizelki – wyjaśnia szef służb ratunkowych z departamentu Var na stronie internetowej.

Ekspert zaznacza, że nowe wyposażenie załóg ambulansów nie będzie w żaden sposób przeszkadzać w niesieniu pomocy poszkodowanym. Dodatkowa ochrona pozwoli im skuteczniej niż do tej pory ratować ofiary nagłych wypadków.

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: French Riviera local news/thelocal.fr

_______

zdrowie.radiozet.pl/π