Zamknij

Jak księżyc wpływa na nasz organizm?

Monika Piorun
21.05.2016 12:56

Czy w czasie pełni budzą się wilkołaki? Niekoniecznie... Możemy być jednak pewni, że niektóre zjawiska astronomiczne mogą oddziaływać na nasze ciało i sprawiać, że jesteśmy bardziej skłonni do określonych zachowań. Jak nami steruje Srebrny Glob?

Księżyc może mieć wpływ na poziom serotoniny i zmieniać nasz nastrój

Raz na 2,5 roku pełnia księżyca zachodzi aż dwukrotnie w ciągu jednego miesiąca. To rzadkie zjawisko, określane mianem tzw. niebieskiej pełni (ang. Blue Moon), przypada 21 maja 2016 roku. Tarcza księżyca wcale nie staje się wtedy bardziej błękitna, ale jej kolor, ze względu na kąt załamania światła, nabiera nieco chłodniejszy odcień.

W Polsce nie nadaje się temu szczególnego znaczenia, ale na Zachodzie uważa się, że ma wtedy miejsce coś bardzo niezwykłego. W języku angielskim funkcjonuje nawet powiedzenie once in a blue moon, co oznacza, że dziejące się wtedy rzeczy są wyjątkowe, mają niepowtarzalny charakter i trzeba bardzo długo czekać, żeby się mogły znowu powtórzyć.

Zobacz także

Od wieków wpływ księżyca na ludzki organizm budził sporo kontrowersji. Posądzano go o różne magiczne właściwości – pobudzanie namiętności, apetytu i wybuchy gwałtownych emocji. Związek pomiędzy określonymi fazami księżyca a naszym zachowaniem, dawał się zawsze dosyć łatwo zauważyć. Kobiety częściej rodzą dzieci w dniach, w których wypada pełnia księżyca. Zwiększają się też wtedy statystyki wypadków, morderstw i samobójstw. Dlaczego tak się dzieje?

Księżyc ma wpływ na pływy morskie. Steruje przypływami i odpływami. Ze względu na to, że nasze ciało składa się głównie z wody (przeciętnie w 60%, a u noworodków nawet do 75%), możemy też odczuwać pod wpływem różnych faz niewielkie zmiany w równowadze chemicznej naszego organizmu.

Prześwietlenie w blasku księżyca

Można zaobserwować, że w czasie pełni księżyca ludzkie ciało wytwarza więcej serotoniny. Hormon ten, nazywany często „hormonem szczęścia”, jest wytwarzany przez ośrodkowy układ nerwowy.

Blokowanie syntezy serotoniny powoduje bezsenność, ma wpływ na apetyt, temperaturę ciała oraz ciśnienie krwi, co ma szczególne znaczenie dla procesu regulacji skurczów mięśni gładkich. Wyższe stężenie krwi może bezpośrednio oddziaływać na pracę naczyń krwionośnych, macicy, oskrzeli oraz jelit.

Zobacz także

Serotonina ma wpływ na reakcje zachodzące w mózgu i odpowiada za nasze potrzeby seksualne. Hormon ten może też być jednym z powodów, przez które jesteśmy wiecznie zmęczeni. Jeśli jej poziom jest zbyt niski, możemy zachowywać się impulsywnie i agresywnie. Zaczynamy odczuwać rozdrażnienie i stajemy się bardziej wrażliwi na ból.

Osoby przechodzące stany depresyjne, u których dochodzi do mutacji w genie kodującym receptor 5-HT2A, są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko popełnienia samobójstwa w czasie wahań poziomu serotoniny. Zmiany poziomu tego hormonu w organizmie pod wpływem określonych faz księżyca, mogą zatem sprzyjać gwałtownym zachowaniom. Ludzie z zaburzeniami nastroju są wtedy bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych i radykalnych decyzji.

Księżyc ma także wpływ na... sale operacyjne. Zabiegi wykonywane w czasie pełni są obarczone wyższym ryzykiem krwotoku, ze względu na to, że nasze naczynia krwionośne są wtedy bardziej ukrwione.

Ziemniaczana pełnia

fot.
fot.slate.com

Nie tylko człowiek odczuwa zmiany w równowadze chemicznej organizmu pod wpływem różnych faz księżyca. Choć większość naukowców jeszcze do niedawna podchodziła do tych teorii całkiem sceptycznie, to jednak najnowsze badania wykazują, że niektóre rośliny mogą pobierać w czasie pełni większą ilość tlenu.

Zobacz także

Specjaliści przekonują, że dzieje się tak np. w przypadku ziemniaków, których bulwy w czasie pełni są w stanie pochłonąć niemal dwa razy więcej tlenu niż w inne dni. Okazuje się, że w atmosferze powstaje wtedy większa ilość jonów dodatnich, co może oddziaływać na cykl wegetacyjny roślin.

Wino, kobiety i... księżyc

Kiedy dni płodne w cyklu miesiączkowym pokrywają się z pełnią, panie stają się nie tylko bardziej namiętne, ale zwiększają się także ich szanse na poczęcie potomka i zajście w ciążę. Księżyc ma wpływ nie tylko na kobiety, ale na jego działanie reaguje także gleba, zmieniając smak rosnących w niej plonów.

Poważne podejście do kwestii interpretowania kalendarza biodynamicznego reprezentują kiperzy. W kręgu miłośników wina coraz częściej zaczyna się dostrzegać, że nie tylko kwestia daty zbioru owoców do produkcji trunku ma wpływ na jego smak, ale także to, w jakiej fazie księżyca się je próbuje.

Im bardziej dani dystrybutorzy są wyrafinowani, tym większą zwracają uwagę na to, by wino smakowało jego koneserom, dlatego dbają o szczegóły, które kiedyś pomijano.

Wino to płyn, który po rozlaniu do butelek nadal ewoluuje. Zmiany zachodzące w jego wnętrzu mogą być zależne nie tylko od dostępu do światła (a nawet koloru butelki lub rodzaju korka używanego do jego zamknięcia), ale także od faz księżyca.

W kręgu znawców tego szlachetnego trunku dokonano nawet specjalnego podziału na tzw. dni owocowe i korzenne (uzależnionego od poszczególnych faz księżyca), wskazującego na to, kiedy osobom o szczególnie wrażliwym podniebieniu mogą bardziej smakować poszczególne nuty smakowe.

Podczas dni owocowych jesteśmy wyczuleni na zapach alkoholu, a dni korzenne nieco stępiają nasze zmysły i wtedy lepiej podać gościom wino białe, które zwiera mniejsze ilości tanin, czyli garbników nadających roślinom gorzki i cierpki smak.

Po ciemnej stronie mocy

Statystyki przestępstw popełnianych w czasie księżycowych pełni wskazują na to, że Srebrny Glob ma jednak istotny wpływ na ludzkie zachowanie. W niektórych miastach na świecie (np. w brytyjskim Brighton) na ulice po zmierzchu w dni, w których wypadają pełnie, wychodzą dodatkowe patrole policji. Ilość brutalnych napaści i zuchwałych kradzieży jest wtedy dużo większa niż w pozostałe dni miesiąca.

Zobacz także

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan postanowili sprawdzić, w jaki sposób poszczególne fazy księżyca wpływają na zachowania inwestorów na giełdzie. Po przeanalizowaniu wyników wskaźników Dow Jones nowojorskiej giełdy papierów wartościowych na przestrzeni ostatnich 100 lat oraz danych zebranych w ciągu 30 lat 24 giełd na świecie okazało się, że podczas pełni inwestorzy zachowywali się najmniej racjonalnie. Średni wzrost kursów podczas nowiu księżyca był niemal dwukrotnie wyższy niż w dni, podczas których wypadały pełnie.

Oczywiście nie oznacza to, że podczas pełni nie powinniśmy grać na giełdzie. Nasze decyzje mogą być jednak wtedy mniej logiczne, co może mieć wpływ na wyniki, które osiągniemy.

Obserwujcie księżyc podczas najbliższej pełni!

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π