Zamknij

Maseczki, jak majtki, należy zmieniać codziennie

23.09.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 14:30

Czy chodzilibyście w brudnych majtkach przez kilka tygodni? Raczej nie. Dlaczego więc używacie brudnych, niepranych od tygodni maseczek? Poniżej 6 istotnych faktów na temat maseczek.

Maseczka w samochodzie
fot. Shutterstock

Maseczki wiszące na przednim lusterku w samochodzie, upchane w schowku, torebkach, w kieszeniach spodni, rzucone na komodę w przedpokoju... Są wszędzie. Niezmieniane i nie prane od wielu dni, a nawet tygodni. Zbierają kurz, są świetnym miejscem do namnażania się bakterii czy grzybów. Większość osób w ogóle się nad tym nie zastanawia, po prostu zgarnia leżącą pod ręką maseczkę i wychodzi z domu czy samochodu. Tymczasem maseczki – podobnie jak majtki – trzeba zmieniać codziennie, a może nawet częściej.

Ustalmy pewne fakty:

  1. Maseczki i przyłbice chronią przed zarażeniem się różnymi patogenami przenoszącymi się drogą kropelkową, w tym także koronawirusem SARS-CoV-2. W kilku badaniach udowodniono, że maseczki są skuteczne w ochronnie nie tylko nas, ale przede wszystkich osób, które przebywają w naszym otoczeniu (np. gdybyśmy byli zarażeni). W ich przypadku działa zasada wzajemności: nosimy maseczkę, by zabezpieczyć innych, a inni, by zabezpieczyć nas.
  2. Nie musimy osłaniać ust i nosa, gdy przebywamy na świeżym powietrzu i możemy zachować dystans 1,5-2 metrów od innych osób (chyba że nasz powiat leży w czerwonej strefie). Jednak powinniśmy założyć maseczkę lub przyłbicę, gdy stoimy w tłumie lub jesteśmy w zamkniętym pomieszczeniu. Pamiętajmy 95 proc. zakażeń koronawirusami dokonuje się drogą kropelkową.
  3. Maseczek używamy zgodnie z ich nazwą. Maseczki jednorazowe używamy – jak wskazuje nazwa – jednorazowo, a po użyciu wyrzucamy. Natomiast maseczki wielokrotnego użytku, możemy stosować częściej, ale – tu należy to podkreślić – często je piorąc. Niestety wiele osób tego nie robi. Niektórzy rekordziści nie prali swojej maseczki od wielu tygodni, a nawet miesięcy. Tymczasem – o czym pisaliśmy wcześniej – maseczki, jak majtki, należy zmieniać i prać codziennie. W innym przypadku możemy sobie zrobić krzywdę.
  4. Zużyte maseczki z materiału powinniśmy prać w 60 st. C, a później po wyschnięciu wyprasować je. Nie wystarczy ich dezynfekować.
  5. Czas przydatności maseczki będzie się różnił w zależności od warunków atmosferycznych, generalnie lekarze zalecają, by stosować maseczkę przez 45-60 minut, po tym czasie należy zrobić sobie przerwę na 5-10 minut. Jeśli maseczka jest mokra, wymieńmy są na inną, o ile jest ona wielokrotnego użytku (zużytą włóżmy do woreczka, a później wypierzmy). Jednorazowe natomiast należy wyrzucić do kosza. Zawsze warto mieć ze sobą zapasowy zestaw maseczek.
  6. Maseczka powinna dobrze przylegać do twarzy i dokładnie zasłaniać usta i nos. Tylko w ten sposób spełnia swoje ochronne zadanie.
loader