Zamknij

Szczepionka na raka? Dzięki immunoterapii jesteśmy coraz bliżej

Monika Piorun
18.04.2017 12:30

Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie ogłosili rewolucyjne efekty w zapobieganiu rozwojowi nowotworów dzięki spersonalizowanym szczepionkom dopasowanym do zmutowanych białek w guzach pacjentów. Badania kliniczne potwierdziły, że za ich pomocą udało się powstrzymać nawrót raka skóry u 12 chorych.

Scott Camazine/East News

Prace nad stworzeniem uniwersalnego środka, który mógłby pomóc ludzkości radzić sobie z chorobami onkologicznymi, trwają od lat.

Na obecnym etapie najlepsze efekty w leczeniu nowotworów daje immunoterapia dążąca do tego, by prowokować naturalne reakcje obronne organizmu do walki ze zmianami rakowymi oraz modyfikowania komórek układu odpornościowego w taki sposób, by chroniły nasze ciało przed nawrotem choroby. Mechanizm ten działa na podobnych zasadach, jak w przypadku szczepionek.

Przyszłość onkologii należy do spersonalizowanych szczepionek na raka?

Do tej pory badacze skupiali się głównie na tym, by dzięki immunoterapii udawało się zapobiegać rozwojowi pojedynczych guzów.

Amerykańscy specjaliści z bostońskiego ośrodka Dana-Farber Cancer Institute zauważyli jednak, że dużo lepsze efekty można osiągnąć dzięki dużo bardziej spersonalizowanym metodom, dopasowanym indywidualnie do każdego pacjenta.

Preparaty zawierające wielokrotnie zmutowane białka, specyficzne dla zmian nowotworowych charakterystycznych dla danej osoby, posłużyły Amerykanom do stworzenia środka, który udało się z powodzeniem przetestować wśród 12 pacjentów z rakiem skóry.

Uczeni sugerują, że skoro wśród chorych na nowotwór skóry udało się osiągnąć znakomite efekty w zapobieganiu rozwojowi tego rodzaju raka, to zwiększając moc nowego preparatu lub przy pomocy kolejnych technik skłaniających układ immunologiczny do zwalczania zmian w obrębie guzów nowotworowych będzie można zapobiegać różnego typu chorobom onkologicznym w dużo większym stopniu niż do tej pory.

Zobacz także

Specjaliści z Dana-Farber Cancer Institute tłumaczą, jak immunoterapia może nam pomóc w radzeniu sobie z nowotworami

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

źródło: Science Magazine

 

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π