Zamknij

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy: Nie więcej niż 115 lat!

Monika Piorun
07.10.2016 12:54

Choć na świecie jest coraz więcej stulatków, to jednak eksperci uważają, że udało się im dokładnie określić, ile wynosi kres wytrzymałości naszego organizmu. 

Lwp Kommunikacio, flickr.com, CC BY 2.0
fot. ---

Z roku na rok przybywa świeczek na urodzinowych tortach najstarszych ludzi na świecie. W niemal wszystkich krajach świata społeczeństwo wyraźnie się starzeje. Medycyna coraz lepiej sobie radzi z wieloma chronicznymi dolegliwościami, dlatego przeciętna długość życia stale wzrasta.

- W połowie 2015 roku w Polsce żyło ponad 4,2 tys. stulatków - wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. 75% z nich to kobiety.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że do 2050 roku osoby, którym uda się dożyć przynajmniej setnych urodzin, będą stanowić nawet 23,6% osób w wieku emerytalnym.

Jeszcze niecałe 30 lat temu na 10 tys. osób powyżej 65. roku życia przypadało 2,9% stulatków, a w 2015 było już ich ponad dwuipółkrotnie więcej (7,4%).

Mimo że statystyczna długość życia stale wzrasta, naukowcom udało się zaobserwować, że od około 20 ostatnich lat górna granica życia człowieka prawie się nie zmienia.

Coraz starsi, ale mniej długowieczni?

skeleton
fot.
fot. East News

Generalnie stajemy się coraz starsi i żyjemy coraz dłużej, ale oczekiwana długość życia osób, którym uda się dożyć setnych urodzin, nie przekracza już... 115 lat! Co więcej, według wyników badań przedstawionych na łamach "Nature", kolejne pokolenia mogą żyć jeszcze krócej, niż zakładają obecne prognozy. Jak to możliwe?

Winę za to ponosi narastająca tendencja do otyłości wśród dzieci i młodzieży. Amerykańscy naukowcy powołując się na dane Human Mortality Database (zebrane wśród najstarszych obywateli pochodzących z Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanów Zjednoczonych) ustalili, że obecnie granica ludzkiej długowieczności wynosi 115 lat.

Wcześniej uważano, że jeśli tylko jesteśmy wystarczająco zdrowi, dbamy o kondycję fizyczną, prowadzimy higieniczny tryb życia i mamy spore zapasy optymizmu, możemy dożyć nawet 120-125 lat.

Koniec ery superstulatków?

Za prawdziwą rekordzistkę wśród najstarszych ludzi na świecie uważana jest Francuzka Jeanne Louise Calment, która urodziła się w 1874 roku, a zmarła po 122 latach w 1997 roku. Udało jej się obserwować budowę wieży Eiffela oraz poznać samego Vincenta van Gogha.

Jej metryka została gruntownie udokumentowana i nie ma wątpliwości, że udało się jej przeżyć jednego z najstarszych Japończyków - Shigechiyo Izumiego oraz wielu członków własnej rodziny (m.in córkę, a nawet... wnuka).

najstarsza
fot.
Jeanne Louise Calment, fot. Georges Gobet, East News

Według prof. Jan Vijg z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku długość życia rekordzistów (a właściwie rekordzistek) wcale nie oznacza, że górna granica ludzkiego życia będzie się nieustannie wydłużać. Z pewnością coraz częściej będziemy mieli okazję poznać osoby, którym uda się dożyć niezwykle sędziwego wieku, ale będą to już tylko absolutne wyjątki. 

Dokładne analizy danych dotyczących osób powyżej 110. roku życia wskazują, że mniej więcej od dwóch dekad ich szacunkowa długość życia wcale się nie zmienia. Prof. Vijg twierdzi wręcz, że:

Osiągamy kres długowieczności i nie możemy już żyć dłużej niż około 115 lat.

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się z tymi wynikami. Sporą dozę sceptycyzmu wobec wyliczeń Amerykanów okazuje prof. James Vaupel - dyrektor Instytutu Badan Maxa Planca w Rostocku.

Według niego górna granica życia była już przesuwana tyle razy, że nie można mieć pewności, że za jakiś czas znów okaże się, że masowo bijemy kolejne rekordy długowieczności.

Obecna tendencja może więc być jedynie chwilowa i jeśli tylko zadbamy o odpowiednią edukację młodszych pokoleń, którym uświadomi się znaczenie zdrowego stylu życia, uda się nam osiągać coraz lepsze wyniki w statystycznej długości życia ludzkiego.

Z kolei inni badacze wskazują, że sporo nadziei można pokładać w rozwoju różnego typu terapii genowych. Gdyby udało się nam doprowadzić do zmodyfikowania niektórych genów, to nie można wykluczyć, że zdołalibyśmy okiełznać dotychczas niemożliwą do przekroczenia granicę wytrzymałości ludzkiego organizmu.

Być albo nie być... ale jak długo?

człowiek
fot.
fot. East News

 

Choć jesteśmy coraz starsi, to jednak naukowcy studzą nasze zachłanne marzenia o przekraczaniu granicy długowieczności.

Niestety, według obecnych tendencji, kolejne rekordy wśród najstarszych ludzi na świecie będą należeć jedynie do wyjątków. Chyba że uda się nam wymyślić kolejny eliksir młodości.

Na razie wiadomo tylko, że osoby, które na etapie dorastania cierpią z powodu trądziku, na starość mogą się cieszyć mniejszą ilością zmarszczek.

Przeczytaj: Masz trądzik? Twoja skóra będzie się wolniej starzeć!

Cierpienia pryszczatych nastolatków mogą zostać wynagrodzone, ale dopiero po wielu latach. Dzięki uporczywej dolegliwości w młodości, na starość mogą liczyć na mniej zauważalne efekty starzenia się skóry. Matka Natura jest sprawiedliwa i mimo wszystko można przekonać się o jej hojności (prędzej czy później)...

____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π