Oceń
Z danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego — Państwowy Zakład Higieny wynika, że w jednym tygodniu marca grypa zabiła w Polsce aż 10 osób. To tyle, co przez cały luty 2018 roku.
- 4 przypadki śmiertelne zanotowano w woj. zachodniopomorskim.
- 2 ofiary śmiertelne pochodziły z woj. wielkopolskiego.
- 2 osoby zmarły na grypę w woj. łódzkim.
- 1 zgon z powodu grypy odnotowano w woj. śląskim.
- 1 ofiara śmiertelna grypy pochodziła z woj. lubuskiego.
W tym czasie wystawiono 915 skierowań do szpitala z powodu tej choroby.
Najwięcej zachorowań odnotowano w tym czasie:
- w woj. mazowieckim — ponad 37 tys.,
- w woj. pomorskim — ponad 28 tys.,
- woj. wielkopolskim — ponad 26 tys.
Od początku 2018 roku 22 osoby w Polsce zmarły na grypę
Łącznie przez pierwsze trzy tygodnie marca, od 1 do 22, zarejestrowano w Polsce ok. 720 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od początku 2018 zmarły z tego powodu łącznie 22 osoby. W lutym odnotowano ponad milion zachorowań i podejrzeń. W styczniu — prawie 700 tys. W lutym z powodu grypy zmarło 10 osób (tyle, co pomiędzy 16 a 22 marca). W styczniu nie zgłoszono takich przypadków.
Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.
GRYPA: Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Wizyta u specjalisty jest zalecana przy wystąpieniu objawów grypy takich jak:
- gorączka,
- bóle głowy,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- kaszel,
- ból gardła,
- duszność.
W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.
Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.
Łapie Cię grypa? Jak zapobiec chorobie domowymi sposobami?
________
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł