Obserwuj w Google News

Gdzie są szczepionki? Nowa mapa dostępności terminów

1 min. czytania
11.05.2021 16:02
Zareaguj Reakcja

Od dziś możesz sprawdzić za pomocą specjalnej interaktywnej mapy, gdzie jest najwięcej wolnych terminów na szczepienia. Wystarczy wejść na rządową stronę internetową. Szczepionki nie są, niestety, równomiernie rozwiezione po całym kraju…

Mapa dostępnych terminów
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na rządowej stronie internetowej, gdzie codziennie publikowane są raporty dotyczące szczepień w Polsce, pojawiła się dziś całkiem nowa funkcjonalność. Za pomocą interaktywnej mapy można sprawdzić, gdzie w najbliższym czasie zostaną dostarczone szczepionki – co oznacza, że są tam także wolne terminy na szczepienia.

Jak sprawdzić dostępność szczepionek?

Aby sprawdzić dostępność terminów i rozkład szczepionek w Polsce, wystarczy wejść na rządową stronę #szczepimysie. Tam w prawym górnym rogu zamieszczono interaktywną mapę, na której można sprawdzić dostępność szczepionek z podziałem na powiaty. Po kliknięciu w konkretne miejsce mapy, pokazuje się dymek z informacją o liczbie terminów dostępnych w ciągu najbliższych 7 i 30 dni.

Natężenie koloru niebieskiego na mapie pokazuje, jak duża liczba preparatów znajdzie się w konkretnym miejscu – kolor ciemnoniebieski symbolizuje dużą dostępność, bladoniebieski natomiast – małą.

Tak wygląda rządowa mapa dostępności szczepionek:

Rządowa mapa dostępności terminów
fot. Rządowa mapa dostępności terminów

Niestety, na mapie nie sprawdzimy, jaki typ szczepionki ( Pfizer, Moderna, AstraZeneca czy Johnson&Johnson) będzie dostępny w danym powiecie.

Jak informuje minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, do końca czerwca ma zostać dostarczonych do Polski 4,5 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19, dostępnych terminów powinno więc być pod dostatkiem, choć nie w każdym miejscu w Polsce...