Zamknij

Francja walczy z anoreksją. Modelki będą musiały mieć prawidłowe BMI

Monika Piorun
08.05.2017 17:16

Koniec z promowaniem wizerunku chorobliwie wychudzonego ciała? Kobiety pojawiające się na francuskich pokazach mody będą teraz zobligowane do przedstawienia zaświadczenia od lekarza z potwierdzeniem, że ich waga jest prawidłowa.

East News/Mikolaj Zacharow/REPORTER

Czasy, kiedy za ideał uważano anorektyczne piękności, mogą niedługo przejść do lamusa - przynajmniej nad Sekwaną. We Francji weszło w życie prawo nakazujące modelkom dostarczenie pracodawcom dokumentu poświadczającego przez lekarza wskaźnik masy ciała (BMI). Jeśli nie będzie on w normie, dom mody, który zdecyduje się na zatrudnienie kobiety z niedowagą, będzie musiał zapłacić karę wynoszącą do 75 tys. euro. Za złamanie tego nakazu będzie groziło aż 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Wcześniej planowano ustalenie minimalnej wartości BMI, poniżej której nie będzie można zatrudniać osób chodzących po wybiegach, ale przepis ten spotkał się ze sporym oporem ze strony domów mody i agencji modelek. Nowe przepisy mają uwzględnić różnice w budowie anatomicznej a także wiek oraz kształt ciała modelek. To lekarze mają zdecydować, czy doszło do przekroczenia granicy, której nie powinno się akceptować.

Anoreksja jest passé

Od 1 października 2017 roku zostaną też zmienione francuskie przepisy dotyczące zdjęć modelek. Jeśli fotografie będą retuszowane, będą musiały zawierać stosowny podpis informujący o zmodyfikowaniu wizerunku osoby prezentującej ubrania czy biżuterię.

Francuska minister spraw socjalnych i zdrowia Marisol Turaine - orędowniczka zmian w prawie dotyczących modelek - zapewnia, że celem nowych przepisów jest walka z zaburzeniami odżywiania oraz promowanie zdrowia. Chęć sprostania nierealnym ideałom może prowadzić do chorób, których leczenie jest niezwykle skomplikowane i wymaga sporego wysiłku zarówno od pacjentów, jak i ich bliskich. Szacuje się, że problem anoreksji dotyczy już ok. 30-40 tys. Francuzów. 90 proc. chorych stanowią kobiety.

Francja nie jest pierwszym krajem, którym będą obowiązywać regulacje prawne dotyczące wagi modelek. Podobne regulacje zostały już wprowadzone we Włoszech, w Hiszpanii oraz Izraelu. 

Miejmy nadzieję, że powiedzenie "ofiary mody" będzie miało wkrótce szansę na odzyskanie pierwotnego znaczenia. Zdecydowanie lepiej cierpieć na brak gustu niż na... anoreksję!

Chcesz obliczyć swoje BMI? Skorzystaj z naszego bezpłatnego kalkulatora!

Zobacz także

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/BBC/π