Zamknij

Francja walczy z anoreksją. Kary za brak informacji o retuszowaniu zdjęć

Monika Piorun
03.10.2017 16:59

Francuskie Ministerstwo Zdrowia od dawna stara się ograniczyć patologiczne zjawiska w świecie mody. Oprócz kar za zatrudnianie modelek z nieprawidłowym wskaźnikiem BMI, od października weszły w życie przepisy nakazujące informowanie, czy komercyjne fotografie były retuszowane.

Balawa Pics/East News

Koniec z promowaniem mody na chorobliwie szczupłe ciało

Francuskie domy mody, którym udowodni się zatrudnianie na wybiegach modelek posiadających nieprawidłowy, odbiegający od normy wskaźnik masy ciała (BMI), będą musiały zapłacić 75 tys. euro kary.

Piękności, które będą chciały prezentować najnowsze kolekcje jednych z najbardziej znanych na świecie projektantów, od października zobowiązane są dostarczać swoim pracodawcom specjalne zaświadczenie od lekarza z poświadczeniem posiadania prawidłowej wagi. Jeśli tego nie zrobią - w ogóle nie powinny pojawić się na wybiegu.

Zobacz także

"Photographie retouchée": kary za brak informacji o retuszowaniu zdjęć

Ministerstwo Zdrowia i Spraw Społecznych we Francji nałożyło też podobne, choć nieco niższe kary za ukrywanie informacji o retuszowaniu zdjęć za pomocą popularnych programów graficznych (np. PhotoShop). Jeśli komercyjne fotografie, które zostaną poddane obróbce graficznej, nie będą miały stosownego podpisu, trzeba będzie zapłacić grzywnę w wysokości 30 proc. budżetu kampanii reklamowej (nie mniej niż 37,5 tys. euro).

Marisol Touraine pełniąca we Francji obowiązki ministra zdrowia i spraw społecznych ogłosiła, że zmiany w prawie, które nad Sekwaną weszły w życie od października, mają na celu walkę z promowaniem wizerunku nadmiernie wychudzonego ciała i sztucznego zafałszowywania rzeczywistości przez stosowanie graficznego kamuflażu.

Takie metody zdaniem francuskich władz przyczyniły się do wielu patologicznych zjawisk - od zwiększenia liczny zachorowań na anoreksję, bulimię lub inne rodzaje zaburzeń odżywiania po depresję i problem z obniżeniem samooceny u młodych ludzi z powodu posiadania parametrów ciała, znacznie odbiegających od standardów w świecie mody.

Zobacz także

Chcesz obliczyć swoje BMI? Skorzystaj z naszego bezpłatnego kalkulatora!

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π