Zamknij

WHO: Europa to epicentrum pandemii. Tylko tu rośnie liczba zgonów

17.11.2021 15:54

W zeszłym tygodniu liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła tylko w Europie i to o kilka procent, podczas gdy poza nią odsetek ten jest stały lub spada. 2/3 zakażeń odnotowanych w zeszłym tygodniu na świecie to zakażenia ze Starego Kontynentu. Sytuacja jest zła.

Europa 2021 to epicentrum pandemii
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała, że liczba zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 w Europie wzrosła o 5 proc. w ciągu zeszłego tygodnia. Oznacza to, że Stary Kontynent to jedyny region świata, w którym wzrasta śmiertelność związana z COVID-19.

Liczba zgonów na COVID-19 rośnie tylko w Europie

Z opublikowanego we wtorek późnym wieczorem cotygodniowego raportu wynika, że odnotowano 6-procentowy wzrost liczby potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie. Rozwój zachorowań można zaobserwować w obu Amerykach, Europie i Azji.

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w Rosji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wzrosła o 67 proc. w Norwegii i o 38 proc. na Słowacji.

W zeszłym tygodniu na świecie odnotowano 3,3 mln nowych zakażeń, z czego 2,1 mln w Europie, oraz ok. 50 tys. zgonów związanych z COVID-19. We wszystkich regionach świata poza Europą liczba zgonów związanych z COVID-19 utrzymuje się na stałym poziomie bądź spada.

Wzrost zakażeń w Europie notuje się od kilku tygodni

To siódmy z kolei tydzień, gdy obserwuje się wzrost infekcji w Europie. WHO zalicza do tego regionu świata 61 państw, których terytoria sięgają Rosji i Azji Środkowej. Już wcześniej alarmowano, że Europa jest epicentrum trwającej pandemii.

W zeszłym tygodniu Austria, Holandia i niektóre inne kraje europejskie ponownie wprowadziły pewne środki zaradcze w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa. Wielka Brytania postanowiła wprowadzić dawki przypominające szczepienia dla każdego obywatela powyżej 40. roku życia. W Polsce trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 od 2 listopada może przyjąć każdy dorosły obywatel, który wyrazi taką chęć.

Źródło: PAP