Zamknij

Po pandemii koronawirusa dojdzie do kolejnej pandemii - ostrzegają eksperci

18.11.2020
Aktualizacja: 18.11.2020 10:52

Pandemia koronawirusa SARS-CoV doprowadzi do kolejnej pandemii, tym razem odry - ostrzegają naukowcy. Przyczyną są wstrzymane szczepienia przeciwko tej chorobie aż w 26 krajach.

Czeka nas kolejna pandemia?
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/ EAST NEWS

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 może prowadzić do wybuchu kolejnej pandemii... odry – ostrzegają naukowcy na łamach "The Lancet". W tym roku wiele dzieci nie zaszczepiono przeciwko odrze, co sprawia, że wzrost zachorowań na tę chorobę jest nieunikniony.

– W nadchodzących miesiącach prawdopodobnie wzrośnie liczba nieszczepionych dzieci, które są podatne na odrę. Wiele z nich żyje w biednych, odległych społecznościach, w których systemy opieki zdrowotnej są mniej elastyczne, a niedożywienie i niedobór witaminy A już się zwiększają – uważa prof. Kim Mulholland z Murdoch Children's Research Institute, przewodniczący grupy roboczej ds. szczepionek przeciwko odrze i różyczce SAGE Światowej Organizacji Zdrowia WHO.

Zdaniem eksperta skutki ekonomiczne pandemii doprowadziły do niedożywienia dzieci w wielu regionach świata, a niedożywienie pogarsza przebieg odry, prowadząc do większej liczby zgonów.

– Dzieci umierające na odrę są często niedożywione, ale ostra odra sprzyja niedożywieniu dzieci, które przeżyły – tłumaczy profesor.

Niedożywienie wraz z obniżeniem odporności związanym z odrą prowadzi do opóźnionej śmiertelności, a współistniejący niedobór witaminy A może również prowadzić do utraty wzroku.

Pandemia COVID-19 ma ogromny wpływ na kontrolę chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom. W wielu krajach kampanie szczepień zostały wstrzymane w pierwszych miesiącach roku 2020, a rutynowe usługi szczepień zostały znacznie zakłócone. WHO szacuje, że do końca października 2020 r. aż 94 mln dzieci w 26 krajach nie dostaną zaplanowanych dawek szczepionki przeciwko odrze. To będzie miało katastrofalne skutki.

W 2019 roku, zanim wybuchła pandemia, świat doświadczył nawrotu odry. Na odrę w tym okresie zachorowało ponad 9,8 miliona osób, z czego zmarło 207 tysięcy osób. To wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Najwięcej chorych zmarło w Afryce (m.in. na Madagaskarze oraz Demokratycznej Republice Konga).

– Problem niewystarczających szczepień, które doprowadziły do wybuchu epidemii odry w roku 2019, nadal nie został odpowiednio rozwiązany, a sytuacja jest obecnie zaostrzona przez przerwy w świadczeniu usług podczas pandemii COVID-19. Nieszczepione dzieci wysokiego ryzyka gromadzą się w społecznościach, do których nie dotarły szczepienia – wskazał profesor Mulholland. I dodał: – Bez wspólnych wysiłków jest wielce prawdopodobne, że w nadchodzących latach nastąpi wzrost zachorowalności na odrę i jej poważne, często śmiertelne komplikacje.

Źródło: PAP