Zamknij

Einstein urodził się w Dzień Liczby Pi. Co o niej wiemy?

Monika Piorun
14.03.2017 14:34

14 marca na całym świecie obchodzi się święto, które według amerykańskiego systemu datowania zapisywane jest liczbami określającymi wartość liczby π, czyli w przybliżeniu 3,14. Tego samego dnia urodził się Albert Einstein, ale każdy człowiek na świecie może doszukać się własnej daty urodzenia w rozwinięciu dziesiętnym tej magicznej liczby niewymiernej. Co warto o niej wiedzieć?

Dzień Liczby Pi - Urodziny Einsteina
fot. ---

Liczba Pi jest jak niekończąca się opowieść - według matematyków w jej nieskończonym rozwinięciu można znaleźć wszystkie liczby naturalne. Na cześć holenderskiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który obliczył jej 35. miejsce po przecinku, nazywana jest ludolfiną. Niektórzy zwą ją też stałą Archimedesa, ponieważ to właśnie ten uczony odpowiada za to, że dziś wartość liczby Pi przybliżamy do liczby 3,14.

Przeczytaj: TOP 14 ciekawostek o liczbie π

Zobacz także

Choć wielu naukowców głowiło się nad fenomenem tej niezwykłej stałej matematycznej, to jednak Nagrodę Nobla za jej najlepszy opis najprędzej można przypisać naszej rodaczce - Wisławie Szymborskiej, która poświęciła jej jeden ze swoich wierszy.

W Ogólnej Teorii Względności często powoływał się na nią również jej najbardziej znany patron - Albert Einstein, którego data urodzin zbiega się z przybliżoną wartością π. 

* Chcesz odnaleźć swoją datę urodzenia w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi? Ten kalkulator Ci w tym pomoże: facade.com

(Pi)ekielnie dziwna liczba

liczba_pi
fot.
fot. geralt, pixaby.com, CC0 Public Domain

W języku angielskim skrót Pi (π) często odczytywany jest jako pie - czyli ciasto lub placek, co przyczyniło się do upowszechnienia świętowania Dnia Liczby Pi okrągłymi jak koło (którego wzór zapisywany jest również za pomocą tego symbolu) daniami - głownie słodkimi jabłecznikami (apple pie), ciastami z dyni (pumpkin pie) lub zwykłą pizzą, która w oryginale zawsze ma okrągły kształt.

Zobacz także

Oficjalnie Dzień Liczby Pi zaczęto obchodzić jednak stosunkowo niedawno, w 1988 roku, za sprawą Larry'ego Shawa z Muzeum Nauki w San Francisco. Na kontynencie europejskim, ze względu na inny system zapisywania dat, 14 marca rzadko kojarzony był z wartością liczby Pi - co w USA wydaje się niemal oczywiste - dlatego zdecydowanie większą popularnością cieszy się za oceanem. 

Liczba π w kosmosie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że uczeni przez lata próbowali skontaktować się z innymi cywilizacjami wysyłając w kosmos informację radiową o wartości liczby π. Badacze mieli nadzieję, że inteligentne istoty rozpoznają sygnał i spróbują się z nami porozumieć. Niestety nigdy nie zanotowano aktywności na tym polu.

Zobacz także

Nieziemskie pochodzenie liczby π wiązano z zaskakującą anomalią zaobserwowaną w piramidzie Cheopsa, której stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości wynosi 3,1416 - czyli wartość pi z dokładnością aż do czterech miejsc po przecinku.

Do tej pory nie udało się wyjaśnić, w jaki sposób w starożytnym Egipcie potrafiono przełożyć na język architektury te proporcje. Jedni uważają to za zwykły przypadek, inni za wynik geniuszu pradawnych budowniczych a tacy badacze jak Erich von Däniken - za wynik interwencji przybyszów z kosmosu. Niestety nikomu nie udało się dowieść, ile w tym prawdy.

Gdzie można świętować Dzień Liczby Pi w Polsce?

swieto_liczby_pi_2017
fot.

Więcej niesamowitych ciekawostek związanych z liczbą π możecie dowiedzieć się biorąc udział w bezpłatnych wykładach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Przez cały marzec można także wybrać się na pokazy w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, dzięki którym będziemy mogli poszukać π w kosmosie.

Zrzut ekranu 2017-03-14 o 14.46.47
fot.

14.03 - w Urodziny Einsteina i Dzień Liczby Pi - W CNK odbędzie się również premiera pokazu "Chaos i harmonia. Symfonia matematyki", w którym za pomocą algorytmów powtarzających się od wielościanów foremnych po wstęgi Newtona będziemy mogli zanurzyć się we wnętrzu trójwymiarowych fraktali zobrazowanych na wielkim ekranie przez Krzysztofa Marczaka. To propozycja nie do odrzucenia dla wszystkich, którzy chcą poczuć magię liczby Pi.

Chcesz poczuć magię liczby π? Zobacz tę niecodzienną kompozycję!

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π