Zamknij

Ogolił głowę w geście solidarności z córką, która cierpi na łysienie plackowate

14.05.2018 13:14

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było najszczęśliwsze na świecie i cierpi, gdy ze strony innych osób spotyka je krzywda. Podobnie było w przypadku Malii Hayes, cierpiącej na łysienie plackowate. Gdy została wyśmiana przez rówieśników, jej ojciec - w geście solidarności - ogolił głowę. To piękny dowód miłości!

Malia goli głowę tacie
fot. Youtube/ kadr z filmu

Pięcioletnia Malia Hayes jest wspaniałą, wesołą, ciekawą świata dziewczynką, która od urodzenia cierpi na całkowite łysienie plackowate (łac. alopecia areata). To przewlekła choroba zapalna, która dotyczy mieszków włosowych. Toczący się w bezpośrednim otoczeniu mieszków włosowych nieswoisty proces zapalny przyczynia się do utraty włosów. Leczenie zależy od odmiany tej choroby - niestety w przypadku pacjentów z łysieniem całkowitym i uogólnionym jest to choroba nieuleczalna.

Łysienie plackowate nie ma bezpośredniego wpływu na ogólny stan zdrowia chorego, ale może oddziaływać na jego psychikę - dotyczy to zwłaszcza dzieci. Zdarza się, że swoją uwagę koncentrują głównie na utracie włosów, mają również zaburzone kontakty społeczne - są wytykane palcami, wyśmiewane, czasami szykanowane przez inne dzieci.  

Tak było w przypadku Malii. Pewnego popołudnia, podczas zabawy w parku, dziewczynka została wyśmiana przez grupkę dzieci. Po powrocie do domu była przygnębiona i bardzo smutna. Jej rodzice również byli zasmuceni, widząc, jak bardzo ich córeczka cierpi.

Po rozmowie z Malią, jej tata - Zach, postanowił wesprzeć ją nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Poprosił dziewczynkę, by pomogła mu zgolić włosy, by mógł wyglądać tak jak ona. Wszystko to nagrała Ashley, mama Malii, a filmik opublikowali na ich rodzinnym kanale na YouTubie: Hayes Family Vlog. Trwa on 11 minut. Na początku rodzice Malii wyjaśniają, co się stało w parku i jak bardzo jest im z tym źle, a potem dziewczynka pomaga tacie ogolić jego głowę. W tle mieszkania można zobaczyć plakat z napisem: "Ten dom jest pełen miłości, śmiechu i Disneya".

To video jest dowodem ogromnej miłości i wsparcia, jakie rodzic może okazać dziecku. Podczas golenia Zach powiedział do Malii: "Wiesz, co myślę, gdy golę włosy? Że mnie one nie obchodzą" i dodał: "Cieszę się, że będę wyglądać tak jak ty".

Gdy włosy zostały zgolone,  dziewczynka powiedziała: "Jestem Malia. Jestem silna i inteligentna, jestem odważna i piękna". A na koniec dodała: "Tatusiu, jesteś bardzo przystojny!".

Rodzice Malii bardzo ją kochają i chcą, by - mimo choroby - miała szczęśliwe, normalne dzieciństwo. Pokazują jej, że piękne jest też bycie innym i że wygląd nie jest powodem do wstydu (dlatego też nie zakładają jej peruki).

Ich konto na youtubie "Hayes Family Vlog" powstało, by szerzyć wiedzę o tej chorobie i dawać wsparcie innym chorym osobom. Na filmach widać szczęśliwą dziewczynkę, która cieszy się z życia i spełnia swoje marzenia!

Zobacz także: Ogolili głowy, by pomóc dzieciom chorym na nowotwory

Źródło: YouTube - kanał Hayes Family Vlog

---------------

zdrowie.radiozet.pl/ mk