Zamknij

Dzień SuperMatki: Polacy okażą wsparcie dla matek osób niepełnosprawnych

Monika Piorun
26.05.2018 09:49

26 maja to wyjątkowa data dla wszystkich mam. To również 39. protestu rodziców osób niepełnosprawnych. Z całej Polski pod Sejm zjadą się osoby wspierające dramatyczną walkę matek, które od ponad miesiąca robią wszystko, by poprawić los swych pełnoletnich już dzieci. 

Dzień Supermatki, Dzień Matki, matki niepełnosprawnych, protest RON
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News/Facebook.com/events

Matki niepełnosprawnych pokazały, że mają supermoc

Z okazji Dnia Matki wszystkim kobietom poświęcającym się wychowywaniu potomstwa należą się podziękowania. W tym roku szczególnie zasłużyły na nie panie opiekujące się swymi niepełnosprawnymi dziećmi, które mimo pełnoletności nie mają takich szans na rozpoczęcie samodzielnego życia, jak ich zdrowi rówieśnicy.

Ogólnopolski Strajk Kobiet, Organizacja Syrena, pozarządowa Straż Obywatelska, Warszawski Strajk Kobiet, Stowarzyszenie Obywatele Solidarnie w Akcji oraz Porozumienie Kobiet 8 Marca 26 maja – 39. dnia protestu RON – od godziny 14 będzie protestować przed budynkiem Sejmu RP. Z całego kraju do Warszawy zjeżdżają się w tym celu grupy, które chcą okazać "wdzięczność dla matek. Za obecność, troskę, akceptację, wsparcie. Często – za konieczność uruchamiania supermocy". Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia:

Nie możemy zapomnieć o tych zdeterminowanych mamach, które razem ze swoimi dorosłymi dziećmi walczą o prawa osób ze specjalnymi potrzebami. To będzie dla nich słodko-gorzkie święto – spędzone na sejmowych korytarzach.

 

Manifestacje poparcia dla SuperMatek

Zrzut ekranu 2018-05-26 o 08.44.35
fot.

Ze względu na ostatnie wydarzenia tegoroczny Dzień Matki upłynie w cieniu protestów rodziców osób niepełnosprawnych. Matki, które od ponad miesiąca stały się twarzami dramatycznej walki o to, by ich poszkodowanym przez los dzieciom żyło się lepiej, zwróciły uwagę Polaków na sytuację osób z niepełnosprawnościami. Poświęcenie się opiece nad nimi często wymaga całkowitej rezygnacji z pracy i obowiązków zawodowych. Ich heroiczny wysiłek nie był dotąd ani doceniany, ani wystarczająco zauważalny dla społeczeństwa. Dramat na sejmowych korytarzach uzmysłowił wielu ludziom, ile trudu wymaga opieka nad niepełnosprawnymi.

To właśnie za to chcą im podziękować uczestnicy sobotniego zgromadzenia pod Sejmem. Organizatorzy proszą o zabieranie ze sobą kwiatów, laurek i anglojęzycznych transparentów mówiących o bieżącej sytuacji w Polsce. Tego samego dnia w budynku parlamentu będzie się bowiem odbywało Zgromadzenie Parlamentarne NATO. 

– Nie pozwólmy zasłonić protestujących. Niech świat zobaczy jak w Polsce traktowane są osoby z niepełnosprawnościami. Bądźmy tam razem – apelują organizatorzy manifestu.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

zdrowie.radiozet.pl/π