Zamknij

Dlaczego zamiast krajowej insuliny seniorzy dostaną droższą - zagraniczną?

21.12.2016 15:43

Ministerstwo zdrowia nie oszczędza pieniędzy na najstarszych pacjentach. Od 2017 roku na liście leków refundowanych w ramach programu 75+ zamiast tanich, produkowanych w Polsce insulin, z których obecnie korzysta 200 tys. pacjentów, chorzy będą mieć dostęp do dużo droższych, zagranicznych preparatów stosowanych dotąd przez... 350 osób. Skąd taka rozrzutność urzędników?

Polska insulina nie będzie refundowana w programie 75+? Dyskryminacja krajowych producentów
fot. ---

Piotr Błaszczyk - prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - alarmuje, że insuliny rekombinowane, których koszt miesięcznej terapii nie przekracza 4 zł, od stycznia nie zostaną objęte refundacją w ramach programu 75+.

Seniorzy otrzymają za to możliwość korzystania z drogich, długo działających insulin analogowych, produkowanych przez zagraniczne koncerny.

Miesięczna opłata za terapię wynosi w ich przypadku wielokrotnie więcej, bo od 72 do 107 zł. Do tej pory w Polsce korzystało z nich zaledwie 350 pacjentów. Tania, krajowa insulina są zaś regularnie stosowana aż przez 200 tys. najstarszych diabetyków. 

Z jakiego powodu resort zdrowia zdecydował się refundować dużo droższe środki, które są równie skuteczne, co tanie, krajowe odpowiedniki?

Tania czy droga? Która insulina jest lepsza?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma istotnych różnic w efektach terapii insulinami rekombinowanymi a długo działającymi insulinami analogowymi.

Choć eksperci potwierdzają, że 85 proc. starszych pacjentów nie będzie mieć problemów zdrowotnych z powodu przestawienia się na nowy typ insulin, to jednak spore znaczenie może mieć ich cena. Jedna decyzja władz ciągnie za sobą wzrost kosztów programu 75+ od 60 do 100 mln zł.

- Czy warto zatem przepłacać za leki produkowane przez zagraniczne koncerny i narażać na spore straty polskich producentów - zastanawia się Piotr Błaszczyk.

Komu opłacają się zmiany?

Krajowe rekombinowane insuliny ludzkie są produkowane przez Polfę Tarchomin. Zmiany w przyszłorocznych przepisach nie są korzystne dla polskich firm farmaceutycznych.

Stanowisko prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego popiera Agencja Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji, która już w październiku 2016 roku ostrzegała, że kontrowersyjne zmiany proponowane przez Ministerstwo Zdrowia mogą znacznie ograniczyć środki na prace badawcze i inwestycje, a na dodatek są sprzeczne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju, zakładającą wsparcie dla firm innowacyjnych.