Obserwuj w Google News

Czwarta fala w Polsce już w połowie sierpnia? Będzie lockdown?

2 min. czytania
29.06.2021 10:16
Zareaguj Reakcja

Minister Niedzielski, który jest znany z optymizmu w kwestii epidemii koronawirusa, powiedział dziś, że czwarta fala może pojawić się w Polsce już w drugiej połowie sierpnia. To brzmi w jego ustach poważnie. Podkreślał też, by przyzwyczaić się do noszenia maseczek.

Czwarta fala i lockdown w Polsce
fot. Albin Marciniak/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski był dziś gościem porannego programu „Sedno Sprawy” w Radiu Plus. Wyraził obawę, że istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia. Mówił też, że musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, a także że jeszcze do końca września szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne.

Czwarta fala w sierpniu i lockdown w Polsce?

Minister zwrócił uwagę, że to, co działo się z epidemią w Wielkiej Brytanii, po około miesiącu rozpoczyna się również w Polsce. – Teraz mamy apogeum zakażenia w Wielkiej Brytanii (...) U nas ewentualność pojawienia się czwartej fali to jest prawdopodobnie druga połowa sierpnia. Pod tym względem, jeśli przejściowy wzrost zachorowań miałby miejsce we wrześniu (...), to siłą rzeczy maseczki pozostaną obostrzeniem – zaznaczył. Podkreślił, że musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

Szef resortu zdrowia został także zapytany, czy grozi nam w Polsce kolejny lockdown. – Takie gdybanie na temat przyszłości jest bardzo trudne (...) Wysokie liczby zakażeń na pewno będą wymagały jakiejś reakcji, ale pamiętajmy, że w czwartej fali nowe zakażenia nie przełożą się w takiej skali na wzrost liczby hospitalizacji i zgonów – odpowiedział Niedzielski.

Kiedy szczepienia przeciwko COVID-19 za pieniądze?

Podczas rozmowy poruszono także kwestię wprowadzenia odpłatności za szczepienie przeciw COVID-19. Minister zapewnił: – Prowadzimy różne analizy i dyskusje. Przede wszystkim gwarantujemy, że do końca września na pewno te warunki szczepień się nie zmienią, czyli każdy, kto chce się zaszczepić do końca września, na tych samych warunkach będzie mógł to uczynić.
Niedzielski przypomniał też, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł – tyle NFZ płaci przychodniom za jego wykonanie.

Źródło: PAP / Radioplus.pl