Zamknij

Czterolatka połknęła kulki magnetyczne – trafiła na stół operacyjny

18.03.2021 16:45

Czteroletnia dziewczynka połknęła kulki magnetyczne. Dziecko jest już po operacji i dochodzi do zdrowia w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. To już drugi taki przypadek w ostatnim czasie – mówią lekarze.

Dziecko połknęło kulki magnetyczne/dr Krzysztof Solecki, ordynator
fot. Mat. pras. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Dziewczynka połknęła drobne, kolorowe kulki magnetyczne, które ostatnio są bardzo popularne wśród najmłodszych. Ordynator oddziału chirurgii dziecięcej w gliwickiej lecznicy, dr Krzysztof Solecki, tłumaczy: „Dziecko wymagało leczenia operacyjnego, gdyż kulki te są bardzo silnymi magnesami, a przechodząc przez jelito, uszkadzają je i prowadzą do dużego spustoszenia".

Niebezpieczne kulki magnetyczne

Magnesy w formie kulek należą do niebezpiecznych, ale bardzo popularnych ostatnio zabawek. Dzieci, które się nimi bawią, powinny robić to tylko pod kontrolą rodziców – nie można zostawiać ich samych z taką zabawką. Koordynator Centrum Urazowego dla Dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, dr Andrzej Bulandra, informuje, że jedna taka kulka nie powoduje jeszcze poważnego niebezpieczeństwa i można poczekać, aż dziecko ją wydali.

– Jeśli są dwie lub więcej, zagrożenie znacząco wzrasta, bo kulki łączą się ze sobą w przewodzie pokarmowym, powodując blokadę i grożąc ciężkim stanem zapalnym – dodaje lekarz.

W przypadku połknięcia przez dziecko jakiegoś przedmiotu niekiedy wystarczy obserwacja, jednak z reguły taka sytuacja jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a niekiedy nawet życia dziecka, i wymaga leczenia operacyjnego.

Ważne!

Pamiętajmy, że małe dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, także za pomocą ust. Niewiele trzeba, by maluch połknął nieduży przedmiot, który włożył do buzi. Konieczny jest nadzór dorosłych nad bawiącym się małym dzieckiem, a także mądre wybieranie bezpiecznych zabawek dla najmłodszych. Czytajmy informacje na opakowaniach, dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są zabawki.

Lekarze apelują o ostrożność w wyborze zabawek i przestrzegają, że dzieci połykają przeróżne przedmioty – są wśród nich monety, klucze, spinacze, pinezki, gwoździe, spinki, kostki do gry. Najgroźniejsze są baterie i ostre przedmioty, bo mogą powodować poważne uszkodzenia przewodu pokarmowego. Przed pracownią endoskopii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach są one prezentowane w specjalnej gablocie jako przestroga dla rodziców, ale też źródło wiedzy dla studentów medycyny odbywających tam staże i praktyki.

Źródło: PAP