Oceń
Dziewczynka połknęła drobne, kolorowe kulki magnetyczne, które ostatnio są bardzo popularne wśród najmłodszych. Ordynator oddziału chirurgii dziecięcej w gliwickiej lecznicy, dr Krzysztof Solecki, tłumaczy: „Dziecko wymagało leczenia operacyjnego, gdyż kulki te są bardzo silnymi magnesami, a przechodząc przez jelito, uszkadzają je i prowadzą do dużego spustoszenia".
Niebezpieczne kulki magnetyczne
Magnesy w formie kulek należą do niebezpiecznych, ale bardzo popularnych ostatnio zabawek. Dzieci, które się nimi bawią, powinny robić to tylko pod kontrolą rodziców – nie można zostawiać ich samych z taką zabawką. Koordynator Centrum Urazowego dla Dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, dr Andrzej Bulandra, informuje, że jedna taka kulka nie powoduje jeszcze poważnego niebezpieczeństwa i można poczekać, aż dziecko ją wydali.
– Jeśli są dwie lub więcej, zagrożenie znacząco wzrasta, bo kulki łączą się ze sobą w przewodzie pokarmowym, powodując blokadę i grożąc ciężkim stanem zapalnym – dodaje lekarz.
W przypadku połknięcia przez dziecko jakiegoś przedmiotu niekiedy wystarczy obserwacja, jednak z reguły taka sytuacja jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a niekiedy nawet życia dziecka, i wymaga leczenia operacyjnego.
Lekarze apelują o ostrożność w wyborze zabawek i przestrzegają, że dzieci połykają przeróżne przedmioty – są wśród nich monety, klucze, spinacze, pinezki, gwoździe, spinki, kostki do gry. Najgroźniejsze są baterie i ostre przedmioty, bo mogą powodować poważne uszkodzenia przewodu pokarmowego. Przed pracownią endoskopii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach są one prezentowane w specjalnej gablocie jako przestroga dla rodziców, ale też źródło wiedzy dla studentów medycyny odbywających tam staże i praktyki.
Źródło: PAP
Oceń artykuł