Oceń
"Drodzy koledzy, jak niektórzy z was pamiętają, byłem profesorem patologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, jednym z pierwszych wirusologów molekularnych na świecie, którzy pracowali nad koronawirusami (lata siedemdziesiąte). Od tego czasu śledziłem koronawirusy i ich wielokrotne transfery do populacji ludzkiej (np. SARS, MERS) z różnych źródeł zwierzęcych" - czytamy w prywatnym liście prof. Jamesa Robba do bliskich, który znaleźć można w sieci.
Środki bezpieczeństwa, jakie profesor Robb rekomenduje w trakcie epidemii koronawirusa (a także w każdym sezonie grypowym):
- Żadnych uścisków dłoni. Witaj się "żółwikiem", lekkim ukłonem, łokciem, itp.
- Włączniki światła, przyciski w windzie dotykaj wyłącznie kłykciami. Benzynę nalewaj w jednorazowej rękawiczce lub trzymając uchwyt przez ręcznik papierowy.
- W miejscach publicznych otwieraj drzwi pięścią lub biodrem - nie chwytaj za klamkę dłonią, chyba że nie da się inaczej otworzyć drzwi.
- Używaj ściereczek dezynfekujących w sklepach, m.in. do wycierania rączki od dziecięcego siedziska w wózkach sklepowych.
- Myj ręce mydłem przez 10-20 sekund i/lub używaj środków dezynfekujących do rąk na bazie alkoholu powyżej 60% za każdym razem, gdy wracasz do domu.
- Trzymaj środek dezynfekujący przy każdym wejściu do domu oraz w samochodzie, aby móc go użyć, gdy nie można natychmiast umyć rąk.
- Kaszl i kichaj w jednorazową chusteczkę, którą następnie wyrzucisz. Zgięcia łokcia użyj tylko wtedy, gdy musisz.
Na koniec ciekawostka: "Kup pastylki cynkowe do ssania. Są one skuteczne w blokowaniu koronawirusa (i większości innych wirusów) przed namnażaniem się w gardle i nosogardzieli. Stosuj zgodnie z zaleceniami kilka razy dziennie. Najlepiej pozwolić pastylce pomału rozpuścić się w tylnej części gardła i nosogardzieli" - pisze prof. James Robb w liście do bliskich.
Warto podkreślić, że o ile większość zaleceń opublikowanych w liście wirusologa nie budzi kontrowersji, o tyle suplementacja cynkiem, jak dotąd, nie znalazła się w żadnych oficjalnych zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ani Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).
Komunikaty GIS śledzić można TUTAJ>>
Raport na temat sytuacji w Polsce dostępny jest TUTAJ>>
Źródło: europe-solidaire.org
Oceń artykuł