Zamknij

Podróż śladami DNA? Sprawdź, skąd tak naprawdę pochodzisz!

Monika Piorun
29.05.2017 16:02

„Kto ty jesteś?...” recytujemy już od najmłodszych lat przedszkolnych. Choć większość z nas jest przekonana, że doskonale zna swoje korzenie, to nawet w tak jednolitym etnicznie kraju jak Polska, sporo nas może zaskoczyć. Jedna z bezpłatnych wyszukiwarek internetowych umożliwia sprawdzenie naszego genetycznego pochodzenia i wyprawę w podróż śladami naszego DNA.

armstrong2, flickr.com
fot. ---

Rodzinna pamięć nie sięga zazwyczaj dalej niż do pradziadków, a to na niej budujemy swoje przekonanie o pochodzeniu i przynależności do określonej grupy etnicznej oraz tradycje społeczno-kulturowe. A co jeżeli żyjemy w błędzie?

Sprawdzając charakterystyczne punkty w naszym materiale genetycznym, można stwierdzić, czy wśród naszych przodków znajdowali się przedstawiciele konkretnych grup etnicznych i jakie naprawdę jest nasze pochodzenie.

Zobacz także

DNA pokazuje, że więcej nas łączy niż dzieli

Badanie DNA może raz na zawsze zmienić spojrzenie na świat. Globalna wyszukiwarka podróży momondo udowodniła to już rok temu, badając kod genetyczny ochotników z całego świata. Jak wyjaśnia menadżerka projektu — Marta Krywult:

Przeprowadziliśmy badania wśród 7200 osób z 18 krajów, które pokazały, że jesteśmy mniej tolerancyjni wobec innych kultur niż jeszcze 5 lat temu – wskazało to 48% respondentów.Wyniki badania wpłynęły na nasze priorytety: zwracamy uwagę na kwestie tolerancji i otwartości na innych, pokazując, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli.Chcemy rozpocząć angażującą debatę i przyczynić się do powstania globalnego ruchu na rzecz lepszego i bardziej otwartego świata.

W pięciominutowym filmie, który stał się sensacją mediów społecznościowych, możemy zobaczyć osoby, które opowiadają o swoich rodzinach, historii i marzeniach. Kilka tygodni później zostają zaproszone do studia ponownie, a wraz z wynikami testów pojawiają się łzy i niedowierzanie oraz upadają uprzedzenia względem innych narodowości, bo okazuje się, że każdy ma złożoną historię. 

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Co nam mama w genach dała?

Film podsumowujący zeszłoroczną kampanię The DNA Journey zanotował ponad 330 milionów wyświetleń, a ponad 175 000 ludzi z całego świata zdecydowało się wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania była podróż śladami własnego DNA. Momondo zaprasza nas na nią po raz kolejny z nadzieją, że nowa odsłona projektu zainspiruje jeszcze więcej ludzi i skłoni ich do poszukiwania swoich korzeni. 

Po raz pierwszy kampania obejmuje również Polskę – będziemy mieli szansę sprawdzić, gdzie sięgają nasze korzenie i zobaczyć różnorodność etniczną Polaków. Osoby zainteresowane odkryciem miejsc, z których pochodzą jego dawni krewni, miały okazję wykonać precyzyjne badania DNA. Jedna z nich ma szansę wygrać nietypowy urlop. Zwycięzcę podróży śladami swoich genetycznych przodków poznamy 3 sierpnia 2017 roku.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: momondo.pl/letsopenourworld/dna

DNA, czyli nasze okno na świat

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

momondo.pl to globalna, niezależna i darmowa wyszukiwarka, która porównuje miliony ofert lotów, hoteli i wakacji dla podróżnych z całego świata. Baza projektu ma swoją siedzibę w Kopenhadze i oferuje swoje usługi na 35 rynkach. Można ją pobrać za darmo w formie aplikacji na telefony z systemami operacyjnymi iPhone i Android.

W marcu 2017 roku podczas konferencji Nowe Trendy w Turystyce, momondo zostało wyróżnione w kategorii Kampania Produktu Turystycznego, a w 2013 roku otrzymało wyróżnienie na międzynarodowych targach turystycznych TT Warsaw w kategorii Najlepsza Strona Internetowa Branży Turystycznej. 

Skąd pochodzą Twoi przodkowie? Oprócz dokładnych badań genetycznych sporo może wyjaśnić ta mapa:

Zrzut ekranu 2017-05-29 o 15.53.11
fot.

____

zdrowie.radiozet.pl/π