Zamknij

Francja: Pierwsze osiedle dla pacjentów z chorobą Alzheimera

Monika Piorun
07.06.2018 16:43

120 ściśle wyselekcjonowanych pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera już w 2019 roku będzie mogło zamieszkać na specjalnym osiedlu Village Landais we Francji. To pierwsze tego typu miejsce w Europie, które będzie całkowicie dostosowane do potrzeb osób walczących z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Francja: Pierwsze osiedle dla pacjentów z chorobą Alzheimera
fot. Facebook.com/Departement.Landes

Nie tylko polskie społeczeństwo się starzeje. Podobny problem obserwowany jest w wielu innych krajach. Jedną z najpoważniejszych dolegliwości, z którą muszą się zmagać osoby w podeszłym wieku jest utrata pamięci typowa m.in. dla choroby Alzheimera.

Cierpiący na nią pacjenci tracą często pojęcie o tym, gdzie mieszkają, jaki jest ich adres, skąd pochodzą itp. Po wyjściu z domu mogą nie wiedzieć, jak do niego wrócić. Gubią się nawet w najbliższym sąsiedztwie, nie potrafiąc sobie przypomnieć, dokąd mieli pójść i jak z powrotem znaleźć się w miejscu, z którego wyszli. Opieka nad nimi wymaga sporo poświęcenia od najbliższych.

Francuzi wpadli jednak na pomysł, by znacznie ułatwić życie wszystkim osobom, które muszą się zmagać z alzheimerem. Zamiast budować kolejne domy opieki dla seniorów, zdecydowali się stworzyć wyjątkowe osiedle przeznaczone wyłącznie dla pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera.

Pacjenci z chorobą Alzheimera będą mogli zamieszkać na osiedlu dostosowanym do ich potrzeb

Na 12-hektarowej działce we francuskiej Nowej Akwitanii za 24 mln euro budowane jest Village Landais – miejsce stworzone wyłącznie dla tych, którzy zmagają się z alzheimerem. Już w 2019 roku ma tam zamieszkać 120 ściśle wyselekcjonowanych pacjentów, którymi ma się opiekować 200 wykwalifikowanych specjalistów. Chorzy nie będą się musieli czuć jak w klasycznym domu starców czy ponurym szpitalu. Mają być niezależni. Dlaczego to takie ważne?

Okazuje się, że w przypadku osób cierpiących na zaburzenia poznawcze i problemy z pamięcią znaczącą poprawę można osiągnąć nie tylko dzięki temu, że odczuwa się kontrolę nad swoim życiem (dlatego tak ważna jest w ich przypadku względna samodzielność), ale także poprzez możliwość przebywania w społeczności i angażowanie się w relacje z innymi ludźmi. 

Model Village Landais został stworzony na wzór holenderskiej wioski Hogeweyk, której mieszkańcy (cierpiący na demencję) osiągali znaczną poprawę stanu zdrowia w porównaniu do pacjentów z klasycznych ośrodków opieki i byli w stanie nawet ograniczyć ilość spożywanych leków. Francuzi postanowili wykorzystać doświadczenia Holendrów do stworzenia podobnego miejsca, które byłoby przeznaczone wyłącznie dla tych, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

Pacjenci, którzy zamieszkają na specjalnym osiedlu we Francji, będą mogli nie tylko samodzielnie mieszkać we własnych małych domach, ale także korzystać z wielu atrakcji i udogodnień. Zaprojektowano dla nich nawet chodniki w taki sposób, by poruszanie się po nich było intuicyjne.

Architekci pomyśleli także o tym, by restauracje, sklepy, siłownie i wszystkie place były zbudowane tak, by maksymalnie dostosować je do wszystkich potrzeb pacjentów. Chodzi głównie o to, by korzystające z nich osoby nie traciły orientacji w przestrzeni. Ograniczone mają być też wszystkie inne przeszkody, które mogą wpływać na komfort ich życia. Jak to będzie wyglądało w praktyce? 

Zobaczcie projekt pierwszego osiedla dostosowanego wyłącznie do potrzeb osób cierpiących na chorobę Alzheimera!

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Le Monde/Departement des Landes

_____

zdrowie.radiozet.pl/π