Oceń
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem demencji - czyli otępienia starczego - dotyczy już ponad 36 mln ludzi. Większość ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera. Jeśli w najbliższych latach nie zostanie wynalezione skuteczne leczenie, do 2030 roku liczby te się podwoją, zaś do 2050 roku mogą być nawet trzykrotnie wyższe. Szacuje się, że w ciągu zaledwie 3 dekad ponad 155,4 mln osób będzie musiało się leczyć na alzheimera. Istnieje coraz więcej dowodów naukowych na to, że spory wpływ na tę chorobę neurodegeneracyjną mózgu mogą mieć spaliny, smog i zanieczyszczenia powietrza, dlatego w najbliższych latach pacjentów z alzheimerem może przybywać.
W ograniczeniu skali tego zjawiska postanowił pomóc Bill Gates, który przyznał się, że w jego rodzinie zdarzają się przypadki tej choroby. Miliarder zapowiedział, że zainwestuje 50 milionów dolarów w Dementia Discovery Fund - fundusz wspierający młode firmy, które poszukują nowych kierunków badań nad lekiem powstrzymującym chorobę Alzheimera.
Bill Gates o chorobie Alzheimera
* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
- Alzheimer to straszna choroba, która upośledza normalne funkcjonowanie. Bardzo trudno jest się z tym zmierzyć. To trochę tak, jak patrzenie na powolnie umieranie kogoś bliskiego, osoby, którą dobrze znasz. Ponad połowa osób powyżej 80. roku życia ma problem z alzheimerem - tłumaczy Bill Gates.
- Musimy wspierać naukowców, którzy mają różnorodne, mniej typowe pomysły - napisał w komentarzu na swoim blogu założyciel Microsoft. Dodał też, że dzięki rozwojowi medycyny udaje się w coraz większym stopniu opanować nawet największych zabójców - takich jak np. wirus HIV a wiele śmiertelnych chorób zaczęto klasyfikować jako przewlekłe dolegliwości, które można kontrolować za pomocą leków.
Niestety koszty leczenia coraz częściej stanowią "jedno z najcięższych obciążeń dla systemów opieki zdrowotnej w krajach rozwiniętych". Zdaniem założyciela Microsoft "bez przełomu w najbliższych latach i dekadach wydatki te nadal będą ograniczać budżety zdrowotne".
Na pierwsze efekty działania nowych leków przeciwko chorobie Alzheimera trzeba będzie poczekać nawet 10 lat. Ich cena początkowo będzie z pewnością wysoka, dlatego już teraz Bill Gates zapewnił, że fundacja, którą prowadzi wspólnie z żoną Melindą, będzie starała się znaleźć najlepszy sposób na to, by z innowacyjnych metod leczenia alzheimera mogły korzystać pacjenci z najuboższych krajów.
________
zdrowie.radiozet.pl/CNN/The Washington Post/π
Oceń artykuł