Zamknij

Lek na Alzheimera? Bill Gates zapłaci 50 milionów dolarów za badania

Monika Piorun
14.11.2017 15:05

Amerykański miliarder i założyciel koncernu Microsoft zapowiedział, że przeznaczy ogromną kwotę na znalezienie alternatywnych metod leczenia choroby Alzheimera. W rodzinie biznesmena wielu mężczyzn boryka się z tym schorzeniem neurodegeneracyjnym.

East News/pixaby.com/CC0 Public Domain

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem demencji - czyli otępienia starczego - dotyczy już ponad 36 mln ludzi. Większość ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera. Jeśli w najbliższych latach nie zostanie wynalezione skuteczne leczenie, do 2030 roku liczby te się podwoją, zaś do 2050 roku mogą być nawet trzykrotnie wyższe. Szacuje się, że w ciągu zaledwie 3 dekad ponad 155,4 mln osób będzie musiało się leczyć na alzheimera. Istnieje coraz więcej dowodów naukowych na to, że spory wpływ na tę chorobę neurodegeneracyjną mózgu mogą mieć spaliny, smog i zanieczyszczenia powietrza, dlatego w najbliższych latach pacjentów z alzheimerem może przybywać.

W ograniczeniu skali tego zjawiska postanowił pomóc Bill Gates, który przyznał się, że w jego rodzinie zdarzają się przypadki tej choroby. Miliarder zapowiedział, że zainwestuje 50 milionów dolarów w Dementia Discovery Fund - fundusz wspierający młode firmy, które poszukują nowych kierunków badań nad lekiem powstrzymującym chorobę Alzheimera.

Zobacz także

Bill Gates o chorobie Alzheimera

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

- Alzheimer to straszna choroba, która upośledza normalne funkcjonowanie. Bardzo trudno jest się z tym zmierzyć. To trochę tak, jak patrzenie na powolnie umieranie kogoś bliskiego, osoby, którą dobrze znasz. Ponad połowa osób powyżej 80. roku życia ma problem z alzheimerem - tłumaczy Bill Gates.

- Musimy wspierać naukowców, którzy mają różnorodne, mniej typowe pomysły - napisał w komentarzu na swoim blogu założyciel Microsoft. Dodał też, że dzięki rozwojowi medycyny udaje się w coraz większym stopniu opanować nawet największych zabójców - takich jak np. wirus HIV a wiele śmiertelnych chorób zaczęto klasyfikować jako przewlekłe dolegliwości, które można kontrolować za pomocą leków.

Niestety koszty leczenia coraz częściej stanowią "jedno z najcięższych obciążeń dla systemów opieki zdrowotnej w krajach rozwiniętych". Zdaniem założyciela Microsoft "bez przełomu w najbliższych latach i dekadach wydatki te nadal będą ograniczać budżety zdrowotne".

Na pierwsze efekty działania nowych leków przeciwko chorobie Alzheimera trzeba będzie poczekać nawet 10 lat. Ich cena początkowo będzie z pewnością wysoka, dlatego już teraz Bill Gates zapewnił, że fundacja, którą prowadzi wspólnie z żoną Melindą, będzie starała się znaleźć najlepszy sposób na to, by z innowacyjnych metod leczenia alzheimera mogły korzystać pacjenci z najuboższych krajów.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/CNN/The Washington Post/π