Zamknij

COVID-19. Do szpitali trafiają głównie niezaszczepieni, częściej też umierają

05.07.2021 13:03

W ostatnim czasie niemal wszyscy hospitalizowani z powodu COVID-19 w Holandii nie byli szczepieni przeciw tej chorobie. Niepokojące doniesienia napływają również z USA. Jak poinformował Anthony Fauci ponad 99 procent zgonów na COVID-19 w czerwcu to osoby niezaszczepione.

Alexey Maishev/SPUTNIK Russia/East News
fot. Alexey Maishev/SPUTNIK Russia/East News
  1. Holandia: do szpitali trafiają głównie niezaszczepieni
  2. USA: nawet 99 proc. zgonów dotyczy niezaszczepionych

Epidemia SARS-CoV-2 w Polsce wyhamowała. W ostatnich tygodniach notuje się mniej więcej 100 nowych przypadków zakażeń koronawirusem dziennie. Znacznie spadła też liczba zgonów. Dziś (5 lipca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby nie zmarła ani jedna osoba zakażona koronawirusem.

Chociaż jest wiele powód do zadowolenia, to eksperci przekonują, by zbyt wcześnie nie myśleć o końcu pandemii. Na świecie rejestruje się coraz więcej zakażeń powodowanych przez wariant Delta koronawirusa. Coraz częściej mówi się też o rosnących liczba hospitalizacji i zgonów wśród osób, które nie przyjęły szczepień przeciw COVID-19.

Holandia: do szpitali trafiają głównie niezaszczepieni

Prawie wszystkie hospitalizowane z powodu koronawirusa osoby nie były wcześniej zaszczepione przeciw COVID-19. Reporterzy dziennika ''Algemeen Dagblad'' potwierdzili to w największych szpitalach Niderlandów.

- Spośród 374 pacjentów przyjętych z koronawirusem od 1 marca w Erasmus Medical Centers, żaden nie był w pełni zaszczepiony - poinformował w rozmowie z dziennikiem "Algemeen Dagblad" rzecznik szpitala w Rotterdamie.

Podobnie jest na południu kraju (Tilburg) oraz w jego północnej części (Groningen).

- Zdarzają się chorzy na COVID-19, którzy odmówili zaszczepienia, albowiem nie wierzyli w pandemię – powiedział dziennikowi mikrobiolog Jean-Luc Murk ze szpitala w Tilburgu.

Osoby zaszczepiona przeciwko COVID-19 też trafiają do szpitala. Zdaniem mikrobiologa Angreasa Vossa jest to nieuniknione: ''Czasami reakcja organizmu na przyjęcie preparatu jest opóźniona, do tego każdy układ odpornościowy jest inny''. Jednak Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Amsterdamie (UMC) informuje o zaledwie kilku takich przypadkach.

USA: nawet 99 proc. zgonów dotyczy niezaszczepionych

- 99,2 procent Amerykanów, którzy zmarli w czerwcu z powodu COVID-19 nie było zaszczepionych na tę chorobę - poinformował Anthony Fauci, główny doradca medyczny Białego Domu.

Anthony Fauci dodał, że choć to wiadomości tragiczne, to większości tych śmierci można było uniknąć.

Fauci w wywiadzie dla stacji NBC potwierdził doniesienia holenderskich dziennikarzy:

- Ze względu na różnice między ludźmi i ich reakcję na szczepienia, zdarza się, że nawet zaszczepione osoby chorują, trafiają do szpitala i umierają. Ale przytłaczający odsetek ludzi, którzy mają kłopoty przez COVID-19 to osoby niezaszczepione. Dlatego mówimy, że można tego uniknąć - stwierdził doradca prezydenta USA.

Tylko w czerwcu 2021 r. z powodu COVID-19 w USA zmarło prawie 10 tysięcy osób, a z tej liczby, jak poinformował Anthony Fauci, 99,2 proc. nie było zaszczepionych.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl