Zamknij

COVID-19: przeciwciała mogą być w organizmie nawet przez 5 miesięcy

28.09.2020 10:25

Najnowsze badania pokazują, że przeciwciała przeciw COVID-19 mogą znajdować się w organizmie człowieka znacznie dłużej, niż wcześniej zakładano. Portugalscy naukowcy odkryli, że przeciwciała ludzie mogą posiadać te przeciwciała przez prawie pół roku.

GRZEGORZ KLATKA/REPORTER
fot. GRZEGORZ KLATKA/REPORTER

Naukowcy z Portugalii badający odporność na COVID-19 wykazali, że przeciwciała tej choroby mogą być obecne w organizmie ludzkim przez 5 miesięcy. To znacznie dłużej, niż wynika z wcześniejszych badań.

Wnioski pochodzące z tego badania opublikował m.in. lizboński portal ''Observador''.

Przeciwciała COVID-19 w organizmie

Na potrzeby badania przeanalizowano ponad 210 pacjentów portugalskich szpitali. Naukowcy ustalili, że we krwi większości pacjentów, którzy przebyli COVID-19, przeciwciała mogą być obecne jeszcze po 150 dniach od momentu zdiagnozowania infekcji koronawirusa. Natomiast najkrócej trwająca obecność przeciwciał COVID-19 wynosiła 40 dni od momentu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Niestety w trakcie przeprowadzonego w Lizbonie badania nie udało się ustalić przyczyn ''dłuższej lub krótszej obecności przeciwciał we krwi'' pacjentów.

Wnioski z badania na portugalskich pacjentach przedstawiono już władzom Światowej Organizacji Zdrowia. Niebawem zostaną opublikowane w jednym z międzynarodowych pism naukowych.

Testy na przeciwciała koronawirusa w Polsce

Test na przeciwciała koronawirusa nie służy do wykrywania obecności koronawirusa, natomiast daje informację, czy badana osoba miała kontakt z wirusem SARS-CoV-2. 

Test na przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2 zrobić już można w wielu laboratoriach w Polsce. Test wykonywany jest z krwi.

Test na przeciwciała koronawirusa powinno się wykonać w następujących przypadkach:

  • kiedy istnieje prawdopodobieństwo kontaktu z osobą zakażoną bezobjawowo
  • po zakończonej infekcji o objawach grypopodobnych, kiedy nie wykonywano testu na obecność koronawirusa
  • w celach profilaktycznych – osoby zdrowe chcące sprawdzić stan swojego zdrowia

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP