Zamknij

Donald Trump przyjmuje profilaktycznie hydroksychlorochinę. Eksperci krytykują

19.05.2020 10:40

Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych, znany jest z ekscentrycznych wypowiedzi oraz dość niefrasobliwego wypowiadania się w sprawach zdrowia. Ostatnio również zaskoczył ekspertów, ujawniając podczas jakiegoś służbowego spotkania, że profilaktycznie – jako ochronę przed koronawirusem SARS-CoV-2 – przyjmuje hydroksychlorochinę.

Donald Trump
fot. Shutterstock

Hydroksychlorochina jest pochodną chlorochiny i wykazuje podobne do niej (ale nie takie same) właściwości. Substancja ta jest stosowana w leczeniu malarii (także można ją stosować profilaktycznie). Zaleca się ją także do leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz tocznia rumieniowatego i rumieniowatego układowego.

Ostatnio pojawiły się doniesienia sugerujące, że jest ona skuteczna również w leczeniu infekcji wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, choć inne badania wskazywały, że niestety tak nie jest. Co więcej, eksperci z WHO oraz amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) kwestionują skuteczność tego preparatu w kontekście leczenia infekcji wywoływanej przez koronawirusa i ostrzegają przed szkodliwymi dla zdrowia skutkami przyjmowania tego preparatu na własną rękę. Lek ten może bowiem prowadzić do problemów z sercem (pojawienia się arytmii serca, zostało to opisane w "New England Journal of Medicine").

Donald Trump – jak przyznał – przyjmuje tabletki z hydroksychlorochiną codziennie od 1,5 tygodnia. Do takiego działania zainspirował go list od pracowników służby zdrowia, którzy napisali, że oni sami przyjmują hydroksychlorochinę profilaktycznie. Podobno skonsultował to ze swoim lekarzem, ale według relacji samego prezydenta, ta rozmowa miała dość niecodzienny przebieg. "Zapytałem go, co myśli o przyjmowaniu tego typu preparatów, a on odpowiedział: Cóż, jeśli Ci się to podoba". Prezydent pytany o dowód na skuteczność tego leku odpowiedział: "Oto mój dowód: dostaję wiele pozytywnych telefonów w tej sprawie".

Dlaczego więc prezydent Donald Trump przyjmuje ten lek? Wyjaśnia to lekarz prezydenta komandor Sean Conley. Okazało się, że osobisty kamerdyner Donalda Trumpa jest zakażony koronawirusem (wyniki otrzymał dwa tygodnie temu). I choć sam prezydent ma robione badania i ich wynik jest negatywny, to uznano, że potencjalna korzyść przyjmowania hydroksychlorochiny przeważa nad względnym ryzykiem. Dodał, że w tej sprawie toczyły się liczne dyskusje.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała ostrzeżenie przed stosowaniem hydroksychlorochiny i chlorochiny do leczenia koronawirusa SARS-CoV-2 i zastrzegła, że te leki powinny być stosowane tylko w szpitalach lub badaniach klinicznych, ponieważ mogą prowadzić do śmierci, zwłaszcza gdy są łączone z lekami (np. antybiotykami), które mogą wpływać na serce.

Niefrasobliwe zachowanie prezydenta Trumpa jest krytykowane przez ekspertów, którzy podnoszą, że – jako prezydent – powinien zachować szczególną ostrożność i nie powinien przyjmować żadnych leków rodzących potencjalne ryzyko dla jego zdrowia. Poza tym, obawiają, że prezydent znajdzie naśladowców.

Źródło: CNN