Zamknij

Bydgoszcz: Zlikwidowano największą na świecie nielegalną fabrykę viagry

Monika Piorun
22.09.2016 11:48

Policjanci CBŚ przechwycili preparaty o łącznej wartości przekraczającej ponad 17 milionów złotych. Nielegalna produkcja mogła przynosić oszustom wielomilionowe zyski.

Bydgoszcz: Policja zlikwidowała największą na świecie fabrykę viagry

Choć sama produkcja leków na potencję, 430 tys. sterydów i 100 tys. tabletek odbywała się w Bydgoszczy, funkcjonariusze dokonywali zatrzymań członków grupy przestępczej na terenie aż 4 województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego i pomorskiego.

Zarzuty kierowania nielegalną fabryką zostały przedstawione 3 osobom, reszta została oskarżona o łamanie prawa farmaceutycznego, a także narażenia życia i zdrowia wielu osób przez produkcję, przechowywanie, wprowadzanie do obrotu rynkowego i udostępnianie za opłatą fałszywych produktów leczniczych a także import substancji czynnych dodawanych na etapie tworzenia nowych leków. 4 członków grupy przestępczej spędzi w areszcie tymczasowym najbliższe 3 miesiące. W sumie zatrzymano 14 osób.

Nielegalny "mały koncern farmaceutyczny"

Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak wielkiej fabryki leków - twierdząfunkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji.

Jak to możliwe, że największa na świecie fabryka leków na potencję mogła powstać w Bydgoszczy? 

Oszuści byli dobrze przygotowani. Musieli działać przynajmniej od dwóch lat. Zaopatrzyli się aż w 48 maszyn produkcyjnych, za pomocą których wytwarzano sterydy w postaci ampułek lub tabletek oraz leki na potencję o wartości ponad 17 milionów złotych. Część substancji sprowadzano z Chin. Służyły do podrabiania leków w sumie 4 różnych koncernów farmaceutycznych.

Istotną częścią ich niecnego procederu było tworzenie stron internetowych, pozorowanych na zagraniczne, przez co użytkownicy mieli wrażenie, że dokonują zakupów od firm zarejestrowanych poza granicami naszego kraju.

Drzwi ukryte za szafą

drzwi cbs
fot.

To, co zobaczyli policjanci w kamienicy przystosowanej do produkcji nielegalnych leków, nadaje się na scenariusz niezłego filmu sensacyjnego. Do produkcji fałszywej viagry i sterydów oszuści dostosowali cały budynek. W jednym miejscu - jak w serialu kryminalnym - były nawet ukryte za szafą drzwi prowadzące do dalszych części fabryki.

Na miejscu znaleziono też ponad tonę półfabrykatów. Samych leków na potencję było około 100 tysięcy. Produkcja była tak zaawansowana, że można było tam pozwolić sobie na wykonanie wszystkich etapów tworzenia farmaceutyków - od samych składników i substancji czynnych aż po opakowania gotowych preparatów.

- To była cała fabryka. Kanał przerzutowy grupy obejmował Wielką Brytanię,Grecję i Rumunię - wyjaśniają policjanci.

Niewiarygodne, a właściwie nie(viagry)godne - chciałoby się powiedzieć...

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π