Zamknij

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla wszystkich. Znamy datę

22.11.2021 12:00

- Osoby pełnoletnie od wtorku mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie – poinformował w poniedziałek na briefingu prasowym rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Adrusiewicz. Czy na szczepienie trzeba mieć skierowanie? WYJAŚNIAMY, co zrobić, by zaszczepić się darmowo przeciw grypie.

Szczepienia przeciw grypie
fot. Shutterstock

Do tej pory szczepienia przeciw grypie były darmowe wyłącznie dla osób starszych, osób z upośledzoną odpornością, medyków, służb mundurowych. Jednak rząd zdecydował, że od wtorku 23 listopada wszystkie pełnoletnie osoby w Polsce będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie.

Rzecznik MZ przekazał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że w tej chwili agencja rezerw strategicznych dysponuje "dość dużą liczbę szczepionek przeciw grypie", ale na rynku aptecznym tych szczepionek brakuje.

''[…] Widzimy, że blisko 3 tys. punktów szczepień nie zgłasza się po szczepionki. To znaczy, że osoby z tych grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień, stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie od jutra szczepień dla osób w wieku 18 plus" - powiedział Wojciech Adrusiewicz.

Jak skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie?

Na szczepienie przeciw grypie nie trzeba mieć skierowania ani recepty. Po szczepieniu na Internetowym Koncie Pacjenta znajdzie się informacja o przyjętej dawce.

Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił podczas briefingu prasowego, że od wtorku każda osoba pełnoletnia może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień i poprosić o zaszczepienie przeciw grypie.

"Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad 1 mln szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać" – zapewnił Andrusiewicz.

Źródło: PAP/Klaudia Torchała