Obserwuj w Google News

Dlaczego niektórzy przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo?

3 min. czytania
Aktualizacja 14.10.2021
08.06.2021 11:02
Zareaguj Reakcja

Dlaczego niektórzy przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo? Naukowcy z Wielkiej Brytanii prawdopodobnie znają przyczynę. Poznaj wyniki ich najnowszych badań.

Bezobjawowe przypadku zakażenia koronawirusem
fot. Shutterstock
  1. Jeden z genów HLA chroni przed COVID-19
  2. Geny HLA mają związek z poziomem witaminy D
  3. Koronawirus SARS-CoV-2 jest zagrożeniem

Dlaczego niektóre osoby, choć są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2, nie chorują na COVID-19? To pytanie zadaje sobie wielu naukowców od początku pandemii. Chodzi o tzw. przypadki bezobjawowe. Być może odpowiedź na to pytanie odnaleźli badacze z Uniwersytetu w Newcastle (Wielka Brytania). Odkryli oni, że jeden z genów HLA występuje trzy razy częściej u osób przechodzących zakażenie koronawirusem bezobjawowo niż w ogólnej populacji. Co może oznaczać, że osoby z tym genem są do pewnego stopnia chronione przed COVID-19.

Badacze z Uniwersytetu w Newcastle porównali geny osób, które bezobjawowo przeszły infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 oraz tych, u których rozwinęła się ciężka postać mimo braku wcześniejszych chorób współistniejących. Naukowcy skupili się głównie na genach HLA, kodujących związane z odpornością ludzkie antygeny leukocytarne. Zdaniem naukowców to dużo lepsze podejście od stosowanej wcześniej analizy całego genomu, w której wiele różnic może zostać pominiętych.

Jeden z genów HLA chroni przed COVID-19

Jak pokazała analiza, jeden z genów HLA – HLA-DRB1*04:01 trzykrotnie częściej występuje u osób z bezobjawowym zakażeniem koronawirusam SARS-CoV-2. Tak się też składa, że gen ten częściej występuje u osób pochodzących z północnej i zachodniej Europy.

– To ważne odkrycie, które może wytłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie są zarażeni koronawirusem, ale nie są chorzy – powiedział dr Carlos Echevarria, współautor badania opisanego w piśmie „HLA”. I dodał: – Może nas ono doprowadzić do opracowania genetycznych testów wskazujących, kto powinien mieć pierwszeństwo, na przykład przy kolejnych szczepieniach. Na poziomie populacyjnym ważne jest, aby to wiedzieć. Jeśli bowiem wiele osób jest odpornych i będą one zarażone koronawirusem, ale bez objawów, to nadal mogą przenosić ten patogen na inne bardziej podatne na tę chorobę populacje.

Geny HLA mają związek z poziomem witaminy D

Badacze zwracają uwagę, że geny HLA mogą być również powiązane z innymi chorobami. Są badania sugerujące ich związek ze stwardnieniem rozsianym. Choroba ta występuje częściej u osób pochodzących z północy. Początkowo wiązano to z niedoborem witaminy D, ale jak się okazało, ryzyko tej choroby jest znacznie wyższe u osób, które noszą gen DRB1*15:01, a występuje on znacznie częściej u osób mieszkających na wyższych szerokościach geograficznych.

– Podkreśla to złożone interakcje między środowiskiem, genami i chorobą. Wiemy, że niektóre geny HLA mają związek z poziomem witaminy D, a jej niski poziom to czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Badamy głębiej to zagadnienie – powiedział David Langton, jeden z autorów badania.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest zagrożeniem

Koronawirus SARS CoV-2 jest jednym z największych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość. Im szybciej zrozumiemy, dlaczego niektórzy ludzie chorują, tym skuteczniej możemy się przed nim bronić i przed innymi podobnymi patogenami w przyszłości – uważa prof. sir John Burn, współautor badania, profesor genetyki klinicznej na Uniwersytecie w Newcastle.  

Badania są wynikiem współpracy kilku instytucji, m.in. Newcastle University, Newcastle Hospitals NHS Foundation Trust, Northumbria Healthcare NHS Foundation Trust oraz James Cook University Hospital i North Tees and Hartlepool Hospitals NHS Foundation Trust.

Źródło: eurekalert.org/ PAP