Zamknij

Badanie potwierdza: w Polsce głównie kobiety interesują się zdrowiem. Dlaczego?

27.05.2022 09:18

Kluczem do skutecznej profilaktyki wielu chorób jest wiedza. Kto najbardziej interesuje się tematami zdrowotnymi? Nowe badanie wykazało, że w wielu rodzinach to głównie kobiety dbają o zdrowie… Nie tylko własne, ale i bliskich. 

Dlaczgeo kobiety bardziej interesują się zdrowiem?
fot. EastNews

Wzrasta zainteresowanie zdrowiem wśród Polaków. Od kilku lat zdrowy styl życia jest po prostu na topie i przyciąga uwagę wielu osób. To dobra wiadomość, bo lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Dla jakiej grupy zdrowie jest szczególnie ważne?

Kobiety są gwarantami zdrowia swoich najbliższych

Instytut LB Medical wraz z Agencją Badań i Opinii SW Research sprawdzili „Jak Polacy dbają o swoje zdrowie?”. W badaniu porównano zachowania związane ze zdrowiem i to właśnie kobiety bardziej dbają o swoje zdrowie, ale także są gwarantami zdrowia swoich najbliższych. Uczestników badania pytano, czy na co dzień interesują się zdrowiem. Wśród kobiet aż 81 proc. stwierdziło, że interesuje się zdrowiem, odsetek zainteresowanych tą tematyką mężczyzn był mniejszy, choć różnica jest niewielka (72 proc.). Zainteresowanie zdrowiem rośnie też wraz z wiekiem.

Wiedzę medyczną czerpiemy z seriali? Wypowiedź ekspertki

Treści zdrowotne najczęściej docierają do kobiet za pośrednictwem artykułów dostępnych w serwisach zdrowotnych. Uwagę przyciągają głównie artykuły te zawierające porady ekspertów, informacje o terapiach, zdrowym stylu życia itp. Najbardziej interesujące są treści zawierające rzetelne informacje, wyniki badań. Aż połowa Polaków interesujących się zdrowiem czerpie wiedzę również z filmów i seriali.

Jak mówi dr n. hum. Tomira Chmielewska-Ignatowicz, SWPS, WSIiZ, Fundacja „Nauka i Wiedza” – W przypadku seriali wiemy, że fabuła to fikcja sensacyjna, ale tematy medyczne to temat realny, i często bieżący (powstały w oparciu o aktualne niepokoje/zagrożenia medyczne).   Wystarczy wspomnieć kilka polskich i zagranicznych seriali, gdy na podstawie narracji poprowadzonej w danym odcinku (dotyczącej np. ważności wykonania określonego badania przesiewowego (np. rak piersi, prostaty), wielu widzów zdecydowało się na wizytę w gabinecie lekarskim (np. „Na dobre i na złe”,  „Klan”, „Chirurdzy”, „dr House” czy „Na sygnale”). Oddziaływanie tego typu produkcji rozrywkowej ma ogromną siłę – to jest niezwykle ważne narzędzie przekazywania (ogromnej liczbie widzów) informacji na temat konieczności dbałości o zdrowie, ważności wykonywania systematycznych badań profilaktycznych.

– Z moich badań naukowych wynika, że nie tyle kampanie społeczne, co przekazy o charakterze medycznym, zawarte w przekazach o charakterze rozrywkowym – tzw. Śniadaniówki, seriale o tematyce medycznej – mają największą siłę sprawczą w podejmowaniu decyzji o wykonaniu określonych badań profilaktycznych przez Polaków – dodaje.

Co trzeci respondent z aktywności ekspertów w mediach społecznościowych. Prawie co czwarty zainteresowany słucha podcastów o tematyce zdrowotnej (23 proc.).

Kobiety częściej dbają o zdrowie bliskich, niż własne?

Dla wielu z nas troska o zdrowie bliskich często jest ważniejsza niż własne problemy zdrowotne. Aż 82 proc. Polaków deklaruje, że dba o zdrowie swojej rodziny / bliskich. Tutaj również częściej przeświadczone są o tym kobiety (86 proc. kobiet w porównaniu do 77 proc. mężczyzn). O bliskich dbamy poprzez kupowanie leków, rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowego trybu życia, umawianie wizyt do specjalistów,  Większość respondentów (59 proc.) wskazuje kobiety jako osoby, które na co dzień najczęściej dbają o zdrowie rodziny i co ciekawe, częściej dostrzegają to młodsi badani.

– Pojawiały się już przesłanki, że to kobiety częściej dbają o zdrowie rodziny, a to badanie jasno tego dowodzi. Mimo że istnieją hipotezy dotyczące większego zainteresowania zdrowiem kobiecej części społeczeństwa, a także tego, że to właśnie kobiety troszczą się o zdrowie członków rodziny czy bliskich to do tej pory brak było pełnych danych. To kobiety są menedżerkami zdrowia polskich rodzin. Niemal 6 na 10 osób twierdzi, że to właśnie kobiety na co dzień najczęściej dbają o zdrowie rodziny – mówi Piotr Zimolzak, socjolog.

Badanie „Jak Polacy dbają o swoje zdrowie?” zostało zrealizowane przez agencję SW Research w dniach 26-27.04.22 techniką CAWI na panelu badawczym SW PANEL, na reprezentatywnej próbie n=1020 dorosłych Polaków.