Zamknij

Rakotwórczy azbest w popularnych kosmetykach do makijażu

Monika Piorun
29.03.2018 21:23

W pudrach do twarzy wyprodukowanych przez amerykańską sieć Claire's potwierdzono ślady azbestu. Holenderskie służby ogłosiły wycofanie feralnych produktów ze sprzedaży z 32 oddziałów firmy na terenie Holandii. Informacja wywołała spore poruszenie w całej Europie, ponieważ często kupowane przez nastolatki kosmetyki dostępne są w wielu krajach, m.in. Belgii, Austrii, a także w Polsce.

Kosmetyki do twarzy, azbest w pudrach
fot. Shutterstock

Pudry z... azbestem!

Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) i Inspektorat ds. Środowiska (ILT) wykryły azbest w dwóch rodzajach pudrów Claire's.

Choć stężenie rakotwórczej substancji było niewielkie (od 2 do 5 proc. w pudrze prasowanym oraz od 0,1 do 2 proc. w pudrze sypkim przeznaczonym do modelowania twarzy), to jednak zdaniem ekspertów „ich używanie może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia”. Zwłaszcza że kosmetyki te cieszą się sporą popularnością wśród nastolatek.

Zobacz także

Rakotwórczy make up

Lekarze ostrzegają, że nawet śladowe ilości azbestu mogą być niebezpieczne i przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych w obrębie oskrzeli, krtani, jajników, nerek, a nawet prowadzić do raka płuc czy międzybłoniaka opłucnej.

Służby rozpoczęły badanie składu kosmetyków Claire's make up po tym, jak obecność azbestu (zabronionego w Holandii) potwierdzono w produktach tej marki dostępnych w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec ubiegłego roku w USA wybuchł skandal po tym, jak jedna z Amerykanek poddała testom kosmetyki Claire's używane przez jej córkę. W pudrach dostępnych w tej sieci wykryto wtedy azbest.

W grudniu 2017 roku Holendrzy po raz pierwszy przyjrzeli się składnikom obecnym w tych kosmetykach, ale dotąd nie monitorowano nad nimi nadzoru ze względu na to, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zapewniła holenderskie władze o spełnieniu norm bezpieczeństwa w przypadku pudrów Claire's. Sieć zdecydowała się wtedy na wstrzymanie sprzedaży niektórych produktów do makijażu i skierowanie ich do dalszych badań laboratoryjnych.

Zobacz także

Holandia wycofuje ze sprzedaży szkodliwe dla zdrowia produkty do makijażu

Po wykryciu w nich śladów azbestu służby sanitarne nakazały amerykańskiej sieci natychmiastowe wycofanie kosmetyków z 32 sklepów na terenie Holandii. Wywołało to spore zaniepokojenie w sąsiedniej Belgii (gdzie działa 25 sklepów sieci Claire's) oraz w innych krajach, w których dostępne są ich produkty do makijażu.

Na temat pudrów Claire's wypowiedział się Jan Eyckmans, rzecznik belgijskiego ministerstwa zdrowia, który zapewnił, że wyniki holenderskiego śledztwa są nadzorowane przez resort. Stowarzyszenia działające na rzecz ochrony konsumentów przekonują jednak, że zagrożenie dla zdrowia jest w tym przypadku na tyle poważne, że powinna zostać wydana decyzja o wycofaniu ze sprzedaży pudrów z azbestem.

Sieć Claire's działa na terenie 45 krajów na świecie, prowadzi 4220 sklepów i zatrudnia około 17 tys. osób. W połowie marca 2018 roku firma złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem. Obecnie ich dług szacowany jest na około 2 mld USD. Kosmetyki do makijażu Claire's są dostępne również w Polsce.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: DuchNews.nl/hln.be/polsatnews.pl/nos.nl

________

zdrowie.radiozet.pl/π