Zamknij

Atak akustyczny uszkadza mózg? Kolejny dyplomata ofiarą nowej broni

Monika Piorun
24.05.2018 21:03

Fale o częstotliwości niesłyszalnej dla ludzi mogą powodować szereg dolegliwości – od problemów ze słuchem, przez gwałtowny wzrost ciśnienia po uraz mózgu. Ich ofiarą padł Amerykanin pracujący w konsulacie w Chinach. Wcześniej podobne incydenty zdarzyły się wśród amerykańskich i kanadyjskich dyplomatów na Kubie. 

Atak akustyczny, broń soniczna, elektromagnetyczna, amerykańscy dyplomaci
fot. Shutterstock

Nowy rodzaj broni – niesłyszalny dźwięk?

– Z medycznego punktu widzenia atak akustyczny w Chinach jest podobny do incydentów, które miały miejsce na Kubie – oświadczył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Ambasada USA w Pekinie ujawniła, że u pracownika konsulatu w Kantonie zdiagnozowano "łagodny uraz mózgu". Amerykanin już pod koniec 2017 roku zaczął cierpieć z powodu "anormalnych" dźwięków i gwałtownego wzrostu ciśnienia. Po badaniach klinicznych, jakie przeszedł w USA, wyniki wskazywały na "łagodnie traumatyczny uraz mózgu (MTBI)". Amerykańska ambasada wydała z tego powodu oficjalne ostrzeżenie dla wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych przebywających w Chinach:

Jeśli podczas pobytu w Chinach doświadczycie jakichkolwiek niezwykłych, dotkliwych zjawisk akustycznych lub sensorycznych, którym towarzyszą niezwykłe dźwięki lub przenikliwe szumy, nie próbujcie lokalizować ich źródła. Zamiast tego udajcie się gdzieś, gdzie nie ma tych dźwięków.

Amerykanie potraktowali tę sprawę bardzo poważnie. Do Chin wysłano specjalne ekipy medyczne, które mają zbadać, czy podobnie jak na Kubie, atak akustyczny mógł nastąpić poprzez użycie specjalnych urządzeń (lub nowego rodzaju broni sonicznej) pozwalających na wysyłanie na odległość różnych sygnałów dźwiękowych o ultrawysokich częstotliwościach, których ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić. Pomiędzy 2016 a 2017 rokiem ich ofiarą padło 24 amerykańskich pracowników służb dyplomatycznych w Hawanie. Choć mówi się głównie o dyplomatach, nie można wykluczyć, że byli wśród nich także agenci wywiadu. Co im dolegało?

Objawy ataku akustycznego

Amerykanie twierdzą, że przyczyną dolegliwości, na które skarżyli się dyplomaci na Kubie były urządzenia akustyczne umieszczone bezpośrednio w rezydencjach, w których zamieszkiwali, bądź w ich pobliżu. W reakcji na te incydenty USA wydaliło 15 kubańskich dyplomatów.

W kwietniu 2018 roku podobne objawy zgłosiło 10 kanadyjskich dyplomatów rezydujących na Kubie. Dotąd nie udało się udowodnić, co spowodowało ich dolegliwości.

 

Fale elektromagnetyczne, broń czy... zwykłe nękanie?

W reakcji na ujawnienie przez Amerykanów kolejnej ofiary "anormalnych" dźwięków emitowanych przez urządzenie akustyczne bądź broń soniczną nieznanego pochodzenia, chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że:

Chiny obecnie prowadzą szczegółowe śledztwo, przekazaliśmy wstępne informacje stronie amerykańskiej.Na tym etapie nie znaleźliśmy jeszcze żadnego uzasadnienia lub wskazówki, które mogłyby doprowadzić do sytuacji opisanej przez Stany Zjednoczone.

Lu Kang, rzecznik chińskiego MSZ zapewnił, że Chiny przestrzegają przepisów konwencji wiedeńskiej, gwarantującej ochronę pracowników służby dyplomatyczno-konsularnej.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

"Elektroniczne tortury"

Warto dodać, że podobny problem zgłaszano także w Polsce. Przeciwko "elektronicznym torturom" i nielegalnemu testowaniu na obywatelach technologii powodujących podobne objawy już w 2016 roku przed budynkiem Ministerstwa Obrony Narodowej protestowało Stowarzyszenie STOPZET.

Na ich stronie internetowej można przeczytać, że zrzesza "osoby prześladowane w sposób nieprawdopodobnie wyrafinowany" przez zdalne używanie technologii klasyfikowanych jako "broń elektromagnetyczna, soniczna, skalarna, optyczna, biocybernetyczna i inne systemy na nowoczesnym polu walki w powszechnie panującej wojnie informacyjnej, czyli takiej, która toczy się wewnątrz umysłu każdego z nas bez wyjątku". 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Stowarzyszenie STOPZET/CBS News

_____

zdrowie.radiozet.pl/π